Afera wizowa. MSW Niemiec domaga się wyjaśnień od Warszawy. Chcą spotkania z Mariuszem Kamińskim

Rząd Niemiec jest zaniepokojony zarzutami dotyczącymi możliwego oszustwa wizowego w Polsce i chce wyjaśnień od Warszawy.

Według informacji ze źródeł rządowych minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) poprosiła o spotkanie z jej polskim odpowiednikiem Mariuszem Kamińskim, Jednocześnie resort zamierza poprosić o spotkanie z polskim ambasadorem w Niemczech.

Wcześniej rzecznik MSW powiedział, że Berlin zakłada, iż polskie władze wyjaśnią sprawę tak szybko, jak to możliwe. Jak stwierdził, na razie rząd Niemiec nie przewiduje, że afera wizowa będzie miała skutki dla Niemiec i zaznaczył, że Niemcy "już w niedawnej przeszłości znacznie wzmocniły środki policyjne na granicy z Polską".

Zobacz wideo Radosław Fogiel: Zero tolerancji dla tych, którzy przycwaniakowali w sprawie wiz

Wizy na sprzedaż

W Polsce miało dojść do nadużyć z wydawaniem wiz przez polskie służby konsularne. Prokuratura mówiła o nieprawidłowościach w przyznawaniu "kilkuset wiz pracy" w krajach arabskich oraz w Indiach, na Filipinach, w Singapurze, Hongkongu i Tajwanie. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że śledztwo prokuratury dotyczy 200 nielegalnych wiz. Jednak z doniesienia polskich mediów i informacji opozycji wynika, że skala problemu jest znacznie większa. (DPA/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej informacji o aferze wizowej znajdziesz pod TYM linkiem

 
Więcej o: