Rada Europy upomina Polskę. Chodzi o mniejszość niemiecką. "Oczywiste negatywne skutki"

Rada Europy wezwała Polskę do usunięcia ograniczeń w nauczaniu języka niemieckiego. W czwartek w Strasburgu opublikowano raport na ten temat - informuje "Deutsche Welle". Zdaniem jego autorów "polski rząd powinien uczynić więcej na rzecz społecznej tolerancji wobec mniejszości językowych i ich kultur".
Zobacz wideo Tusk został zapytany o zmiany w TVP. "To kwestia odpowiedzialności karnej"

W przedstawionym w czwartek 31 sierpnia komunikacie rady rzeczoznawców, Rada Europy wytyka Polsce "oczywiste negatywne skutki" ograniczenia we wrześniu 2022 roku nauczania języka niemieckiego w szkołach dla niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce jako języka ojczystego do jednej godziny tygodniowo. Tym bardziej, że inne języki regionalne albo języki innych mniejszości narodowych są nauczane przez trzy godziny lekcyjne w tygodniu. Zdaniem Rady Europy polski rząd powinien uczynić więcej na rzecz społecznej tolerancji wobec mniejszości językowych i ich kultur.

DW: Rada Europy upomina Polskę. Chodzi mniejszość niemiecką i nauczanie języka niemieckiego

W postępowaniu administracyjnym w Polsce języki mniejszości narodowych nie znajdują w praktyce niemal żadnego odbicia, twierdzi rada ekspertów Rady Europy. Pomimo wcześniejszych zaleceń Polska trzyma się zasady, że dopiero grupa językowa wynosząca przynajmniej 20 procent społeczności lokalnej wystarcza do tego, żeby jej język był uwzględniany w życiu publicznym. Liczący 94 strony raport odwołuje się do sytuacji na Opolszczyźnie. W roku 2017 roku, po zmianach w liczbie gmin i związanych z nimi zmianach w liczbie ludności w nich, usunięto tam z tablic niemieckie nazwy miejscowości oraz ulic. 

Zaznaczono w nim, że także w radiofonii i telewizji publicznej, pomimo zachowujących ważność zobowiązań, nie poświęca się należytej wagi językom mniejszości narodowych i regionalnych. Wyjaśniono, że co prawda polskie władze wspierają finansowo aktywność kulturalną różnych stowarzyszeń mniejszości narodowych, ale ich przedstawiciele uskarżają się na trudności ze zrealizowaniem najrozmaitszych projektów uwzględnionych w rocznym planie działania. Od 2009 roku w Polsce obowiązuje Europejska Karta języków regionalnych lub mniejszościowych. Odnosi się ona w Polsce do języka armeńskiego, białoruskiego, niemieckiego, żydowskiego, karaimskiego, kaszubskiego, łemkowskiego, litewskiego, romskiego, rosyjskiego, słowackiego, tatarskiego, czeskiego i ukraińskiego.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: