Sposoby na przetrwanie upałów. Ostrożnie z zimnymi napojami

Niemieckie Służby Meteorologiczne (DWD) przewidują w nadchodzących dniach temperatury sięgające nawet 37 stopni Celsjusza. Kilka wskazówek, jak chronić się przed upałem.

Kiedy słupek rtęci wskazuje powyżej 30 stopni Celsjusza zaleca się spożywanie około dwóch i pół do trzech litrów płynów w ciągu dnia. Idealnymi napojami gaszącymi pragnienie są woda mineralna, schłodzone herbaty ziołowe i owocowe, lub rozcieńczone soki owocowe i warzywne. Zazwyczaj zawierają one wystarczającą ilość minerałów, aby zrekompensować utracone sole związane z poceniem się. Natomiast napoje gazowane, zawierające dużo cukru, powodują jeszcze większe pragnienie.

Ostrożnie jednak z zimnymi napojami, bo mogą one powodować dolegliwości żołądkowe. Ponadto organizm musi pracować bardziej intensywnie, aby podgrzać płyn do temperatury ciała.

Lepiej też zrezygnować z alkoholu, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne, co jest dodatkowym obciążeniem dla serca.

Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

Odżywianie

Jeśli chodzi o odżywianie, to należy unikać ciężkiego i tłustego jedzenia. Lepiej jest spożywać kilka małych i lekkich posiłków, bogatych w owoce i warzywa.

Co może przynieść ochłodę?

Dobrze jest od czasu do czasu umyć ręce, kark i twarz zimną wodą lub wziąć chłodny prysznic. Osoby, które co jakiś czas unoszą nogi na kilka minut, odciążają naczynia krwionośne i zapobiegają obrzękom.

Czy rezygnować z aktywności fizycznej?

Nie każda aktywność fizyczna jest szkodliwa dla zdrowia. Jednak długotrwały wysiłek fizyczny i generalnie aktywności na zewnątrz nie powinny odbywać się w godzinach południowych i najgorętszych popołudniowych. Osobom starszym, dzieciom i osobom z problemami krążeniowymi należy jednak zdecydowanie odradzić uprawianie sportu w upalne dni.

Ochrona przed upałem w domu

Najlepiej zacienić pokoje zewnętrznymi żaluzjami, roletami i składanymi okiennicami. Wewnętrzne rolety lub zasłony chronią przed promieniami słonecznymi dopiero wtedy, gdy już przedostaną się do pomieszczenia. Poza tym powinny mieć przynajmniej jasne lub metalowe powierzchnie zewnętrzne, aby jak najlepiej odbijać promieniowanie.

W bardzo gorące dni najlepiej wietrzyć pomieszczenia między wieczorem a chłodniejszymi godzinami porannymi, trzymając szeroko otwarte okna. Pomocny może być przeciąg. W ciągu dnia okna i drzwi powinny być zamknięte.

Sposoby na zaśnięcie

Osobom, które z powodu ciepła mają trudności z zasypianiem, zaleca się przed pójściem spać wziąć chłodny, ale niezbyt zimny prysznic. Nie należy całkowicie osuszać ciała, ale pozwolić mu odparować – co spowoduje ochłodzenia organizmu. Ponadto, zaleca się noszenie lekkiej, przewiewnej piżamy z naturalnych włókien, takich jak bawełna. Tkaniny takie dobrze wchłaniają pot. A podczas snu organizm wydziela około pół litra płynu.

Klimatyzacja. Czy skuteczna?

Według testów, klimatyzatory typu split składające się z jednostki chłodzącej i oddzielnego zewnętrznego elementu są bardziej skuteczne niż jednostki monoblokowe, które wypuszczają powietrze za pomocą odprowadzającego węża przez okno. Ponieważ w tym przypadku okno musi być uchylone i nie można go całkowicie zamknąć, a do pokoju stale napływa ciepłe powietrze z zewnątrz.

Jednak urządzenia typu split są kosztowne. Ich cena to nawet ponad 3000 euro, a do tego dochodzą jeszcze koszty energii elektrycznej.

Skuteczność wentylatorów

Wentylatory nie obniżają temperatury w pomieszczeniu, ale działają orzeźwiająco na skórę. Przydatne może być również umieszczenie przed wentylatorem stojaka na pranie z mokrymi ręcznikami. Wentylatory są dostępne już od 30 euro. Według organizacji konsumenckich, przy sześciu godzinach pracy przez 50 dni w roku, koszty zużytej przez wentylator energii elektrycznej wynoszą około 6-10 euro.

Co z lodówką?

Lodówka wcale nie musi pracować na najwyższych obrotach. Do przechowywania żywności wystarcza temperatura od sześciu do ośmiu stopni Celsjusza. Ogólnie zaleca się wyłączanie tych elektrycznych urządzeń, które nie są konieczne. Każdy komputer i lampa są źródłem ciepła. (AFP/jar) 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: