Nagroda Karola Wielkiego dla Wołodymyra Zełenskiego i Ukrainy. Olaf Scholz złożył hołd Ukrainie

Nagrodę Karola Wielkiego w tym roku przyznano Wołodymyrowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu za obronę wartości europejskich. Zełenski został powitany w Akwizgranie owacją na stojąco.

Wołodymyr Zełenski został powitany owacją na stojąco w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie. Prezydent Ukrainy wylądował w Niemczech w nocy z soboty na niedzielę (13/14.05.2023). To jego pierwsza wizyta w tym kraju od rozpoczęcia rosyjskiej wojny napastniczej w lutym 2022 roku. Po rozmowach z kanclerzem Olafem Scholzem i prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Berlinie udał się na uroczystość wręczenia nagrody do Akwizgranu.

Scholz: "Żądza wolności i wytrwały opór"

Podczas wręczenia nagrody kanclerz Niemiec Olaf Scholz złożył hołd Ukrainie i jej prezydentowi za wytrwały opór przeciwko wojskom rosyjskim. – Żądza wolności i siła oporu w mrocznych czasach dają nadzieję oraz inspirację wykraczającą daleko poza Ukrainę – mówił w laudacji Olaf Scholz. Jak dodał, Wołodymyr Zełenski "stojąc na czele Ukrainy broni wartości, za którymi opowiada się Europa".

Zobacz wideo Marlena Marląg po konwencji PiS

– Europa zawdzięcza Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu bardzo wiele – podkreślał niemiecki kanclerz podczas uroczystości wręczenia nagrody. Olaf Scholz zaznaczył, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kraj ten oraz jego prezydent osiągnęli "niewyobrażalne rzeczy". – Z najwyższą odwagą bronicie swojego kraju przed brutalną agresją Rosji. Okrutna wojna napastnicza Rosji jest skierowana przeciwko wszystkiemu, za czym opowiada się Europa – podkreślił.

Jednocześnie – jak dodał – ta wojna zbliżyła Unię Europejską i Ukrainę do siebie jak nigdy dotąd. – Ukraina może nadal liczyć na nasze pełne wsparcie. Dotyczy to również starań Kijowa o członkostwo w UE – zapewnił Olaf Scholz. – Ukraina jest częścią naszej europejskiej rodziny. Od czasu upadku Związku Radzieckiego niezależna Ukraina upierała się przy swojej wolności decydowania o własnej drodze. I Ukraina podjęła swoją decyzję; dla Europy, dodał. 

Olaf Scholz oświadczył, że "Nagroda Karola Wielkiego, jako europejska nagroda obywatelska, oznacza głęboki ukłon naszych liberalnych społeczeństw przed odwagą i determinacją narodu ukraińskiego i jego prezydenta".

Radiowóz / zdjęcie ilustracyjne Napaść na Polaków w Szwecji. Nie żyje 30-letni mężczyzna

Von der Leyen: "Ukraińcy bronią przyszłości naszych dzieci"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej także wyraziła uznanie dla odwagi i „niezachwianej niezłomności" Wołodymyra Zełenskiego. Jak powiedziała, "prezydent i naród ukraiński walczą o te same wartości i zaangażowanie, które ta nagroda uosabia". – A czyniąc to, jednocześnie walczą o naszą wolność i nasze wartości.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że teraz ważne jest, by wspierać Ukrainę "w jej drodze do naszej Unii i przygotować ją na przyszłość; nawet jeśli wojna wciąż szaleje". Szefowa KE wyraziła przekonanie, że "Ukraina zwycięży, że pokój wygra i że spełni się jej marzenie o miejscu w naszej europejskiej rodzinie".

– Oni dosłownie walczą o wolność, człowieczeństwo i pokój. Swoją krwią i swoim życiem zabezpieczają przyszłość swoich, a także naszych dzieci – mówiła w Akwizgranie, dodając, że "Wołodymyr Zełenski ma niewzruszone przekonanie, że ci, którzy o coś walczą, zawsze są silniejsi niż ci, którzy chcą narzucić swoje jarzmo innym".

Ursula von der Leyen wspomniała także swoją pierwszą podróż do Ukrainy po wybuchu wojny. – Widziałam masowe groby obok kościoła, worki z ciałami leżące blisko siebie – mówiła, nawiązując do swojej wizyty w Buczy, która wiosną 2022 roku została zajęta przez wojska rosyjskie i gdzie później znaleziono ciała setek cywilów. – Nigdy nie zapomnę tych niezliczonych świec. Każda z nich oznaczała życie ojca, matki, syna, córki, brata lub siostry, bezsensownie zgaszone na zawsze.

Morawiecki: "Zełenski broni wartości Europy"

Polski premier Mateusz Morawiecki pochwalił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako obrońcę europejskich wartości. – Jest on wielkim europejskim przywódcą, bohaterem i wybitnym mężem stanu XXI wieku – mówił w Akwizgranie Mateusz Morawiecki.

– Prezydent Zełenski jest wzorem do naśladowania dla każdego polityka. Z kolei barbarzyńskie ataki Rosji są antytezą wolnej Europy, której broni Ukraina – oświadczył.

Mateusz Morawiecki zacytował francuskiego ministra spraw zagranicznych i pioniera zjednoczenia Europy Roberta Schumana, który mówił, że zjednoczona Europa musi być z zasady otwarta dla każdego demokratycznego kraju europejskiego.

Jarosław Kaczyński w drugim dniu konwencji PiS w Warszawie, 14.05.2023 Kaczyński otworzył dwa słoiki miodu. Wygrywa nimi lato, ale jeszcze nie wybory

Demonstracje z okazji wręczenia nagrody

Na marginesie uroczystości wręczenia Nagrody Karola Wielkiego około tysiąca osób wsparło dziś w Akwizgranie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego demonstracją. Marsz rozpoczął się na dworcu kolejowym i poszedł w kierunku centrum miasta. Większość demonstrantów stanowili Ukraińcy. Wielu z nich trzymało ukraińskie flagi i byli ubrani w tradycyjne koszule i bluzy. Kilkaset osób trzymało w rękach niebieskie balony. Demonstranci nieśli też kilkudziesięciometrową ukraińską flagę. "Akwizgran jest solidarny z Ukrainą" – głosił napis na banerze na początku pochodu.

W mieście, równolegle do wręczenia Zełenskiemu i Ukraińcom Nagrody Karola Wielkiego, zgłoszono na policji sześć demonstracji różnych obozów. Około 300 osób w rytm bębnów szło w prorosyjskim pochodzie demonstracyjnym. "Pokój z Rosją" – domagali się na transparentach. "Nie jestem w stanie wojny z Rosją" – napisano na innym banerze.

Inne wiece miały znacznie mniejszą liczbę uczestników. Demonstracje potrwały do około godziny 17:00. Policja w Akwizgranie mówiła wcześniej o pokojowym przebiegu demonstracji.

O nagrodzie

Od 1950 roku międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego z Akwizgranu przyznawana jest osobistościom lub instytucjom, które położyły wybitne zasługi dla Europy i jej zjednoczenia. Wśród najbardziej znanych laureatów są papież Franciszek i prezydent Francji Emmanuel Macron. W 2022 roku nagrodę otrzymały trzy białoruskie działaczki na rzecz praw obywatelskich Swietłana Tichanowska, Maria Kolesnikowa i Weronika Zepkało. (DPA, AFP, EPD/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: