Błyskawiczna decyzja Niemiec w sprawie polskich MiG-ów dla Ukrainy

Niemiecki rząd wydał zgodę na transfer myśliwców MiG-29 radzieckiej konstrukcji, które znajdowały się w rezerwach byłej NRD i zostały sprzedane Polsce w 2002 roku. Polska chce je wysłać do Ukrainy.

Rząd niemiecki zatwierdził wniosek Polski o eksport na Ukrainę myśliwców MiG-29 z zapasów NRD. Wniosek o zgodę na przekazanie odrzutowców MiG-29 Ukrainie dotarł do Berlina w czwartek (13.04.). O decyzji poinformowało niemieckie ministerstwo obrony. W informacji zacytowano słowa szefa resortu Borisa Pistoriusa:

"Miło mi poinformować, że jesteśmy w stanie wydać zgodę naszym polskim partnerom na dostarczenie na Ukrainę pięciu MiG-29 z dawnych zapasów NVA (Narodowej Armii Ludowej byłej NRD – red.). Wniosek otrzymaliśmy dopiero dzisiaj. Cieszy mnie fakt, że w rządzie federalnym wspólnie doszliśmy do tej decyzji. To pokazuje, że na Niemczech można polegać!".

Zobacz wideo Tomczyk: Nie sądzę, żeby prezydent Duda zawetował ustawę, która mogłaby odblokować pieniądze z KPO na koniec swojej kadencji

Wymagana zgoda kraju pochodzenia

Chodzi o stare zapasy NRD, które Niemcy przekazały Polsce i na których przekazanie była z tego powodu wymagana zgoda Berlina.

W marcu Polska zapowiedziała dostarczenie samolotów myśliwskich MiG-29 radzieckiej konstrukcji na Ukrainę w celu wsparcia tego kraju w odpieraniu rosyjskich ataków – przypomina DPA. Dostarczone samoloty nie pochodziły z rezerwy byłej NRD, ale teraz ma się to najwyraźniej zmienić.

W 2002 roku Niemcy sprzedały Polsce 23 odrzutowce myśliwskie MiG-29, które Bundeswehra przejęła od NRD-owskiej Narodowej Armii Ludowej (NVA).

Jacek Siewiera, doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Andrzeja Dudy powiedział pod koniec marca, że polskie siły powietrzne mają ich jeszcze około kilkunastu.

Kontrakty na sprzedaż broni, która pochodzi z Niemiec, zwykle przewidują, że rząd niemiecki musi wyrazić zgodę na ewentualny późniejszy transfer do innego kraju.

Polska dostarczyła już Ukrainie osiem myśliwców

Prezydent Polski Duda powiedział w zeszłym tygodniu, że jego kraj dostarczył już osiem myśliwców MiG-29 na Ukrainę. Cztery z tych samolotów zostały dostarczone do Kijowa "w ciągu minionych miesięcy", powiedział po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas jego wizyty w Warszawie.

Ponadto sześć kolejnych MiG-29 jest obecnie przygotowywanych do przekazania – powiedział Duda.

Poinformował, że pozostałe MiG-29 pozostałyby na razie w służbie Sił Zbrojnych RP. Dopiero gdy będą sukcesywnie zastępowane przez nowoczesne myśliwce, które Polska zamówiła już w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych, MiGi te mogłyby zostać również przekazane Ukrainie. Oprócz Polski, Słowacja przekazała już Ukrainie cztery samoloty MiG-29.

Ekspert: Trzeba rozważyć dalszy wkład Niemiec

Ekspert FDP ds. obrony Marcus Faber z zadowoleniem przyjmuje szybką decyzję w sprawie zgody. "Słusznie rząd niemiecki nie odłożył decyzji na później, lecz podjął ją w samym dniu złożenia wniosku o eksport" – wyjaśnia Faber. "Strona ukraińska z pewnością również będzie bardzo zadowolona z tego tempa".

Jak podkreślił, szybka decyzja pokazuje również krzywą uczenia się, jaką niemiecki rząd przeszedł od początku agresji Rosji. Rząd pokazał, "że jest zdolny do podejmowania decyzji w sposób przemyślany, a jednocześnie szybki", powiedział Faber. Teraz – dodał – należy rozważyć dalszy wkład Niemiec w celu wzmocnienia ukraińskich sił powietrznych. "Mogłoby to być na przykład szkolenie ukraińskich pilotów lub dostawa zachodnich typów samolotów". (DPA, Spiegel / sier)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: