Leopardy z Niemiec dotarły do Ukrainy. Ich trasę utrzymywano w ścisłej tajemnicy

Kanclerz Niemiec potwierdził, że niemieckie czołgi Leopard 2 dotarły do Ukrainy. Wcześniej donosił o tym magazyn "Spiegel".

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Holandii kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził, że Kijów - zgodnie z zapowiedzią - otrzymał od Niemiec 18 czołgów Leopard 2A6. Wcześniej "Spiegel" informował o tym, że leopardy dotarły do Ukrainy. Niemcy chcą w ten sposób udzielić wsparcia Ukrainie w walce z Rosją. Dokładna trasa, którą czołgi zostały dostarczone do Ukrainy, była utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Według "Spiegla" przekazano także obszerny pakiet broni towarzyszącej i części zamiennych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ukraińscy żołnierze i technicy byli szkoleni w Niemczech na leopardach i marderach.

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Broń dla Ukrainy. Berlin długo się wahał

Niemcy długo były krytykowane za to, że nie zdecydowały się na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 wcześniej. Dopiero pod koniec stycznia 2023 rząd Olafa Scholza podjął decyzję o dostawie tych czołgów do Ukrainy. Planowano wówczas, że wspólnie z partnerami z UE zostaną utworzone dwa bataliony czołgów dla Ukrainy - każdy z 31 leopardami 2. Po trudnościach ze skompletowaniem wystarczającej liczby czołgów Niemcy zwiększyły swoje zobowiązanie z 14 do 18 leopardów. W przypadku tych dostaw (z Niemiec i innych krajów) chodzi o nowoczesne czołgi typu Leopard 2A6. Kolejną grupę, nieco starszych czołgów 2A4, dostarczą Polska i inne kraje.

(AFP/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: