Morawiecki udzielił Niemcom ostrej reprymendy. "Wykorzystał moralną wyższość"

Mateusz Morawicki podczas zeszłotygodniowego wystąpienia w Heidelbergu zarzucił Niemcom, że przygotowują się do prowadzenia interesów z Rosją po zakończeniu wojny w Ukrainie. Niemieccy eksperci pochwalili polskiego premiera za te słowa i wskazali, że jego wystąpienie pokazało, jak trudne będzie w przyszłości pogodzenie różnych interesów państw narodowych w UE.

Komentator "Berliner Zeitung" Tomasz Kurianowicz określił przemówienie wygłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego tydzień temu w Heidelbergu mianem "symptomatycznego" i wyraził zdziwienie, że nie zostało ono na Zachodzie, przede wszystkim w Niemczech, zauważone, pomimo iż "miało coś w sobie". Jak zauważa dziennikarz, premier Polski wykorzystał okazję do udzielenia Niemcom, "w sposób akcentujący pewność siebie", ostrej reprymendy. Morawiecki krytykował niemiecką zależność od kopalnych źródeł energii z Rosji i przypomniał, że Polska ostrzegała przed tym uzależnieniem. Cenę za to płaci teraz cała UE - czytamy w gazecie. Komentarz ukazał się w niedzielę 26 marca na portalu stołecznego dziennika.

Zobacz wideo Janusz Reiter: Niemcy nie mają politycznej odwagi, zdolności do podejmowania ryzyka

Moralna wyższość Polski

Zainteresowanie komentatora wzbudził fakt, że Morawiecki wykorzystał obecną "moralną wyższość" nad Niemcami do próby przekonania ich o "etycznej słuszności także innych argumentów". Celem premiera było uwypuklenie znaczenia państwa narodowego i odrzucenie europejskich interwencji w kwestie dotyczące praworządności w Polsce - tłumaczy Kurianowicz. "Państwo narodowe jest gwarantem tożsamości" - cytuje Morawieckiego komentator. Premier chciał zaznaczyć, że UE, a przede wszystkim Niemcy, nie mogą kwestionować  "narodowej państwowości" krajów członkowskich. Odnosząc się do Rosji, Morawiecki użył "wybuchowego argumentu", który Niemcy usłyszeli prawdopodobnie po raz pierwszy - pisze Kurianowicz. Premier RP przypomniał, że Rosja kwestionuje narodową państwowość Ukrainy i chce za pomocą tej fikcyjnej interpretacji włączyć Ukrainę do "ruskiego miru".

Kolej niemiecka (zdjęcie ilustracyjne) Niemieckie koleje w ogniu krytyki. "Zapaść" w komunikacji z Polską

"Biurokratyczna autokracja"  Brukseli?

Zdaniem komentatora Morawiecki zasygnalizował w ten sposób, że UE prowadzi podobną politykę wobec krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich. Zdaniem premiera Bruksela narusza tym samym poczucie świadomości tych krajów, a UE zmierza w kierunku "biurokratycznej autokracji". Morawiecki ostrzegł, że "glajchszaltowanie" i urawniłowka są "drogą donikąd". Szef polskiego rządu odrzucił krytykę polskiego wymiaru sprawiedliwości i zarzucił UE mieszanie się w wewnętrzne sprawy Polski. Niemiecką "Zeitenwende" uznał za deklarację bez pokrycia. Zarzucił niemieckiemu rządowi, że przygotowuje się do tego, aby po zakończeniu wojny powrócić do interesów z Rosją - wylicza Kurianowicz najważniejsze, jego zdaniem, punkty przemówienia polskiego premiera.

Mimo że argumenty polskiego polityka były polaryzujące, człowiek łapie się na tym, że w poszczególnych punktach przyznawał mu rację - przyznał komentator. "Faktem jest, że Polska ostrzegała przed Rosją. Nie można też zaprzeczyć, że wielu obywateli UE sprzeciwia się scentralizowanej Unii" - czytamy w "Berliner Zeitung". Słuszne jest także to, że polskie stanowisko nie jest traktowane poważnie. "Ci, który wspierają Ukrainę, widzą obecnie w Polsce pochodnię wolności, podczas gdy przed wojną uważali ją za dyktaturę zbudowaną według wzorów putinowskiej Rosji. Można zrozumieć, że Polacy sceptycznie oceniają nową niemiecką miłość do Polski" - pisze Kurianowicz.

Niemcy. Przedmieścia Frankfurtu. Niemcy. Tanieją domy i mieszkania. Takiej sytuacji nie było od kilkunastu lat

Spór o relacje z Azją

"Nacechowane pewnością siebie przemówienie Morawieckiego pokazuje, jak trudno będzie UE w przyszłości uwzględniać różnorodne interesy państw narodowych" - zaznaczył w konkluzji komentator "Berliner Zeitung". Jego zdaniem spór o relacje z Azją, przede wszystkim z Chinami, będzie wielkim wyzwaniem dla UE. Morawiecki miał rację, mówiąc, że UE będzie silna tylko wtedy, jeżeli zachowa status "ekonomicznej klasy średniej". Ale jak ma się to ziścić, jeśli odwraca się od rynków azjatyckich, a Chińczykom prawi się moralne kazania -  "podobne do tych ze strony Niemiec pod adresem Polski?". Na to pytanie Morawiecki nie udzielił odpowiedzi - podsumował Kurianowicz.  

Artykuł pochodzi z serwisu Deustche Welle. Autorem tekstu jest Jacek Lepiarz.

 
Więcej o: