Szef FBI oskarża Chiny. Koronawirus pochodzi z chińskiego laboratorium

Dyrektor FBI oskarżył Chiny o utrudnianie amerykańskim śledczym ustalenia pochodzenia pandemii COVID-19. Zdaniem agencji FBI, koronawirus rozprzestrzenił się w wyniku wypadku laboratoryjnego w chińskim mieście Wuhan.

- FBI od dłuższego czasu ocenia, że źródłem pandemii jest najprawdopodobniej potencjalny incydent laboratoryjny w Wuhan - powiedział Christopher Wray w wywiadzie dla Fox News. Dyrektor Federalnego Biura Śledczego nie podał więcej szczegółów dodając, że ocena agencji jest tajna.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego Tajwan jest istotny dla Chin? Ekspert wyjaśnia

Koronawirus, który po raz pierwszy wykryto w chińskim Wuhan w listopadzie 2019 r., spowodował pandemię COVID-19 i śmierć co najmniej 6,8 mln ludzi na całym świecie. Słowa Wraya padły kilka dni po tym, jak amerykański dziennik "The Wall Street Journal" poinformował, że Departament Energii USA ocenił z małą pewnością, że pandemia pojawiła się z powodu niezamierzonego wycieku z laboratorium w Chinach.

Inne agencje w ramach amerykańskiej wspólnoty wywiadowczej uważają, że wirus pojawił się w sposób naturalny, a nie z laboratorium, na co wskazują badania akademickie. W poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że rząd amerykański nie osiągnął ostatecznego konsensusu w sprawie pochodzenia pandemii.

FBI o źródle pandemii koronawirusa. Chiny pod lupą

Kiedy chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zostało poproszone o skomentowanie doniesień "The Wall Street Journal", powołało się na raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Mówił on o naturalnym pochodzeniu pandemii, a nie na wycieku z laboratorium.

Inni chińscy urzędnicy zaprzeczyli doniesieniom o incydencie w laboratorium, nazywając je częścią kampanii oszczerstw przeciwko władzom w Pekinie. Tymczasem dyrektor FBI w ostatnim wywiadzie oskarżył też chiński rząd o próbę wstrzymania amerykańskiego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii.

Rząd chiński […] robił wszystko, co w jego mocy, aby udaremnić i utrudnić pracę, którą wykonuje nasz rząd i bliscy zagraniczni partnerzy. To jest niefortunne dla wszystkich

- powiedział.

FBI o źródle pandemii koronawirusa. Napięte stosunki

Ustalenie pochodzenia koronawirusa ma kluczowe znaczenie dla naukowców i ich wysiłków na rzecz zapobieżenia kolejnej pandemii.

Dodatkowo stosunki amerykańsko-chińskie są w ostatnim czasie napięte z powodu Tajwanu, rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rzekomych chińskich balonów szpiegowskich wykrytych w amerykańskiej przestrzeni powietrznej.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 

Wesprzyj zbiórkę Fundacji PCPM na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii - przez >>stronę PCPM albo przez >>zbiórkę na Facebooku.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: