Niemcy. Chciał wyłudzić 17 mln euro za fikcyjne maseczki. W sprawie będzie zeznawał były minister zdrowia

Oskarżony chciał sprzedać fikcyjne maseczki ochronne niemieckiemu ministerstwu zdrowia. W sprawie zeznawać będzie Jens Spahn, były minister zdrowia w rządzie Angeli Merkel.

W poniedziałek (27.02.2023 r.) w sądzie okręgowym w Osnabrueck rozpoczął się proces przeciwko przedsiębiorcy, któremu zarzuca się próbę oszustwa oraz zniesławienie Jensa Spahna, polityka CDU, który pełnił funkcję ministra zdrowia w czasie pandemii koronawirusa. Oskarżony został już wcześniej nieprawomocnie skazany na lata więzienia za inne przestępstwo związane z nieistniejącymi projektami w sektorze energii wiatrowej. Konsekwencją nowego procesu mogą być kolejne lata odsiadki.

Zobacz wideo Rosati z covidem na sali sejmowej? Pytamy Sławomira Neumanna

Niemcy. Chciał oszukać ministerstwo zdrowia. Umowa nie została zawarta

Oskarżony miał w 2020 roku nawiązać kontakt z ministerstwem zdrowia w Berlinie. Udało mu się to dzięki pośrednikowi, który działał jednak w dobrej wierze. Przedsiębiorca miał rzekomo oferować resortowi sprzedaż masek ochronnych FFP2 i FFP3. Transakcja, którą oferował zrealizować w krótkim czasie, opiewała na sumę 42 mln euro. Dodatkowo żądał 17 mln euro zaliczki. Żadna umowa nie została zawarta, nie wysłano żadnych pieniędzy. W zamian urzędnicy zawiadomili o sprawie organy ścigania.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Afera maseczkowa. Będzie zeznawał były minister zdrowia Niemiec Jens Spahn

W trakcie przesłuchań oskarżony miał twierdzić, że rozmawiał na temat możliwej transakcji z ówczesnym ministrem zdrowia Jensem Spahnem. Podczas rozmowy Spahn miał domagać się finansowych korzyści na wypadek doprowadzenia do transakcji. Jednak według prokuratury zarzuty te są nieprawdziwe. Rzekome spotkanie w rzeczywistości nigdy się nie odbyło. 7 marca Spahn będzie zeznawał w sprawie jako świadek.

***

(AFP/gra)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: