Kościół w Niemczech. 40 milionów euro dla ofiar nadużyć seksualnych. Diecezje nie robią problemów

Powołana przez Kościół katolicki w Niemczech komisja dotychczas zatwierdziła ponad 40 milionów euro na zadośćuczynienia dla osób dotkniętych nadużyciami seksualnymi. - Zawsze działo się to za zgodą właściwych władz kościelnych - podkreśliła przewodnicząca UKA Margarete Reske, była przewodnicząca sądu okręgowego wyższej instancji w Kolonii. Jak podkreśliła, problemów nie było z żadną z 27 katolickich diecezji Niemiec.
Zobacz wideo Papież: JPII kazał odłożyć 'do archiwum' sprawę molestowania

Niezależna Komisja do spraw Świadczeń Uznaniowych (UKA / Unabhängige Kommission für Anerkennungsleistungen) poinformowała o tym w piątek (03.02.2023) w Bonn. W 143 przypadkach zostały przyznane kwoty powyżej 50 tysięcy euro. W 24 przypadkach było to nawet ponad sto tysięcy euro.

– Zawsze działo się to za zgodą właściwych władz kościelnych – podkreśliła przewodnicząca UKA Margarete Reske, była przewodnicząca sądu okręgowego wyższej instancji w Kolonii. Jak podkreśliła, problemów nie było z żadną z 27 katolickich diecezji Niemiec.

Osoby wykorzystane seksualnie przez księży katolickich mogą otrzymać od Kościoła zadośćuczynienie pieniężne. O wysokości kwoty decyduje UKA. Poszkodowani nie muszą przedstawiać dowodów; wystarczy, żeby ich zeznania były wiarygodne. Dotychczas UKA odmówiła uznania wiarygodności zeznań jedynie w dziewięciu przypadkach.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kościół w Niemczech. Były ministrant domaga się 750 tysięcy euro

Przed Sądem Okręgowym w Kolonii trwa obecnie postępowanie w sprawie pozwu byłego ministranta o zadośćuczynienie pieniężne za ból. 62-letni mężczyzna domaga się znacznie wyższej kwoty, a mianowicie 750 tysięcy euro.

Na pytanie, czy w porównaniu z tym żądaniem kwoty przyznawane przez UKA nie są zbyt niskie, zastępca przewodniczącego komisji Ernst Hauck odpowiedział, że zawsze można przyjąć pogląd, że "więcej to lepiej", ale musi to być również wykonalne finansowo. Jak podkreśla, każdy poszkodowany ma oczywiście prawo wystąpić na drogę sądową. Jego zdaniem UKA ma wrażenie, że poszkodowani uważają wypłacone im zadośćuczynienia za uznanie przez Kościół ich cierpień.

Niemcy. Molestowanie seksualne w kościele. Stawali się ofiarami, gdy mieli dziesięć lat

W sumie UKA zatwierdziła do tej pory świadczenia dla 1809 osób. Około 80 procent stanowili mężczyźni, z tym że szczególnie trudne przypadki, w których przyznawano ponad sto tysięcy euro zadośćuczynienia, często dotyczyły kobiet.

Jeśli zaś chodzi o okres, gdy dochodziło do nadużyć, to z analizy złożonych wniosków wynika, że były to przede wszystkim lata 60. i 70. W większości wypadków do nadużyć dochodziło przez kilka lat. Średni wiek poszkodowanych, w którym dochodziło do nadużyć wobec nich po raz pierwszy, wynosił dziesięć lat. Szczególnie często poszkodowane były dzieci przebywające w placówkach opiekuńczych.

W ostatnim czasie liczba składanych wniosków wyraźnie zmalała.

***

(DPA/amp)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

***

Potrzebujesz pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

Więcej o: