Historyk wskazuje datę końca wojny w Ukrainie. "Obie strony są wyczerpane"

Brytyjski historyk Ian Kershaw przewiduje, że wojna w Ukrainie skończy się za pół roku. Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin znalazł się w sytuacji, której nie przewidział i toczy wojnę, której nie może wygrać.

- Putin wmanewrował się w sytuację, której nie przewidział. Toczy obecnie wojnę, której nie może wygrać i która jest bardzo kosztowna i szkodliwa - powiedział Kershaw w wywiadzie opublikowanym w weekendowym wydaniu niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Brytyjski historyk zaznaczył, że zima będzie bardzo ciężka nie tylko dla Ukraińców, ale i dla Rosjan. - Na wiosnę zobaczymy, czy Ukraińcy wspierani przez Zachód będą zdolni do nowej ofensywy, dzięki której będą mogli odeprzeć napastników - powiedział. Jego zdaniem stopień wyczerpania po obu stronach jest poważny. - Dlatego przypuszczam, ze za pół roku wojna skończy się - dodał.    

Zobacz wideo Kowalski: Tusk to najbardziej proputinowski polityk. Razem z Merkel współodpowiada za wojnę na Ukrainie

W przeciwnym razie, jeśli wojna będzie się przedłużać, a kryzys energetyczny zaostrzy się, solidarność Europejczyków z Ukrainą będzie wystawiona na ciężką próbę – przewiduje historyk. Jeżeli koszty wojny staną się za wysokie, Zachód może zwiększyć presję na Kijów w celu doprowadzenia do porozumienia (z Rosją).  - Mam jednak nadzieję, że Ukraina odniesie całkowite zwycięstwo, bo jest to nie tylko w interesie Ukrainy, ale i całego Zachodu - powiedział Kershaw.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Putin to raczej drugi Stalin niż Hitler

Historyk wyraził obawę, że Putin osiągnie w Donbasie "Pyrrusowe zwycięstwo" i będzie twierdził, że wygrał wojnę. W tym przypadku groziłoby porozumienie na wzór Traktatu Wersalskiego. Należy się wtedy spodziewać kolejnej wojny. - Obecnie nie można jednak przewidzieć, jak skończy się ta wojna – zastrzegł.

Alarm lotniczy w całej Ukrainie Rosjanie zaatakowali Ukrainę. 10 eksplozji w Kijowie. "Naprawdę przerażające"

Zdaniem Kershawa Putina można porównać raczej do Stalina niż Hitlera, przede wszystkim jeśli chodzi o drogę do władzy. - Stalin był człowiekiem systemu, kontrolował aparat partyjny, podczas gdy Hitler i Mussolini byli ludźmi z zewnątrz. Putin nie był co prawda człowiekiem partii, ale był insiderem służb. Można powiedzieć, że wślizgnął się do władzy. Nikt na świecie nie znał Putina, zanim nie został prezydentem - tłumaczy. Jak zastrzegł, Putin jest co prawda "pozbawionym skrupułów autokratą", ale obecnych represji nie wolno porównywać do stalinowskich czystek w latach 30.   

Andrzej Duda - zdjęcie archiwalne "SZ" o Andrzeju Dudzie: Odważny za granicą, autorytarny w kraju

Ian Kershaw jest autorem licznych publikacji o III Rzeszy i II wojnie światowej. Po polsku ukazała się między innymi trzytomowa biografia Hitlera oraz "Mit Hitlera" i "Walkiria. Historia zamachu na Hitlera".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: