Badacze zaniepokojeni. To był rekordowo ciepły rok w Niemczech

Według wstępnych wyników temperatury w Niemczech w mijającym roku zrównały się z poprzednim rekordowym rokiem 2018. Dla badaczy klimatu to niepokojąca wiadomość.

Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) poinformowała wstępnie, że średnia roczna temperatura w 2022 roku wynosiła 10,5 stopnia Celsjusza. Mijający rok zrównał się tym samym z rokiem 2018. Są to zatem dwa najcieplejsze lata od czasu rozpoczęcia ewidencji.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piszczatowska: W Europie nie ma ani jednego projektu atomowego, który zostałby zrealizowany w budżecie i na czas

Tymczasem wobec spodziewanych w sylwestra łagodnych temperatur, które w południe mogą przekroczyć nawet granicę 20 stopni, nie jest wykluczone, że kończący się rok zapisze się w meteorologicznych księgach historii jako najcieplejszy w historii Niemiec. Ostateczne dane będą opublikowane w styczniu.

Niemcy: 2022 rok jednym z najcieplejszych. Badacze zaniepokojeni

Znamy jednak już inny rekord: ze średnią 2025 godzin słonecznych, rok 2022 był najbardziej słoneczny od czasu rozpoczęcia pomiarów. Było to około 30 procent powyżej wartości referencyjnej z okresu 1961-1990, gdy odnotowano średnio 1544 godziny słoneczne. Na południowym zachodzie słońce świeciło w tym roku nawet przez ponad 2300 godzin, natomiast we wschodnich niskich pasmach górskich rzadziej - niecałe 1800 godzin.

W niektórych krajach związkowych rekordowy status roku 2022 jest już niepodważalny. Na przykład w Bawarii, Hesji i Badenii-Wirtembergii był to najcieplejszy rok od początku prowadzenia rejestrów. Słońce i wysokie temperatury - tego chcą letnicy. Z kolei badacze klimatu z niepokojem obserwują rozwój sytuacji, zwłaszcza że 2022 jest dwunastym z rzędu zbyt ciepłym rokiem.

Rekordowo ciepły rok 2022 powinien być dla nas wszystkich nową zachętą, aby w końcu przejść od rozmów do działań w zakresie ochrony klimatu. Nie udało nam się jeszcze skutecznie zahamować emisji gazów cieplarnianych. Globalne ocieplenie postępuje niemal bez kontroli

- ostrzegł Tobias Fuchs, dyrektor DWD ds. klimatu i środowiska. 

W 2022 roku wszystkie miesiące były zbyt ciepłe w porównaniu ze średnią z okresu referencyjnego 1961-1990 - mówi wstępny bilans roczny DWD. Przy średniej rocznej temperaturze 10,5 stopnia Celsjusza, rok 2022 jest o 2,3 stopnia powyżej wartości obowiązującego na arenie międzynarodowej okresu referencyjnego 1961 do 1990 r. W porównaniu z obecnym i cieplejszym okresem referencyjnym 1991 do 2020 odchylenie wynosiło 1,2 stopnia.

Do wzrostu przyczyniło się m.in. kilka intensywnych fal upałów w czerwcu i lipcu, które doprowadziły do rekordów temperatury w całej Europie. Najwyższa temperatura dobowa w Niemczech przyszła dość nietypowo z północy: 20 lipca w Hamburgu-Neuwiedenthal odnotowano rekord stacji wynoszący 40,1 stopnia. Niż roczny odnotowała stacja Heinersreuth-Vollhof w Bawarii 18 grudnia z minus 19,3 stopniami.

Jednym z minusów obfitego nasłonecznienia w 2022 roku jest deficyt opadów na poziomie około 15 procent. Według DWD miesiące luty i wrzesień były wyraźnie zbyt mokre. Jednak letnia dziura opadowa, w czasie której spadło o 40 procent mniej deszczu w stosunku do okresu referencyjnego 1961-1990, spowodowała, że wilgotność gleby pod trawami była najniższa od 1961 roku - podano.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: