DW: Rosyjski szpieg mógł przekazywać informacje o Ukrainie. "Spektakularny przypadek"

Zdemaskowany rosyjski agent, który był pracownikiem niemieckiego wywiadu zagranicznego BND, mógł przekazywać Rosji tajne informacje o sytuacji w Ukrainie - podała niemiecka telewizja WDR i NDR.

Z ustaleń niemieckich stacji telewizyjnych WDR (Kolonia) i NDR (Hamburg) wynika, że zatrzymany w ubiegłym tygodniu agent rosyjskich służb Carsten L. miał przekazywać Rosji tajne raporty o sytuacji w Ukrainie. Strona niemiecka sprawdza, czy zatrzymany pracownik niemieckiego wywiadu zagranicznego BND był obiektem szantażu.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak zachował się premier w obliczu tragedii w Przewodowie? Pytamy posła Kowala

Ani prowadzący śledztwo federalny prokurator generalny, ani kierownictwo BND nie ustosunkowały się do sugestii dziennikarzy.

Spektakularny przypadek szpiegostwa?

Gdyby podejrzenie potwierdziło się, byłby to wyjątkowo spektakularny przypadek - czytamy w portalu telewizji publicznej ARD. Uplasowanie przez Moskwę podwójnego agenta w strukturach BND w czasie prowadzonej przez Rosję wojny z Ukrainą byłoby uznane za "ekstraklasę szpiegostwa".

ARD informuje, że w minionych latach za szpiegostwo na rzecz Rosji skazanych zostało w Niemczech kilka osób. Podwójny agent zdarza się jednak rzadko. Ostatnio do takiej sytuacji doszło w 2014 roku. Pracownik BND przekazał służbom amerykańskim tysiące prawdziwych nazwisk niemieckich agentów. Wpadł dopiero po tym, jak podobne usługi zaoferował rosyjskiemu konsulatowi w Monachium. 

Szef BND Bruno Kahl powiedział, że rosyjski agent został wykryty w ramach wewnętrznych działań niemieckich służb. Media spekulowały wcześniej, że o istnieniu szpiega mogły poinformować stronę niemiecką służby amerykańskie.

Jak podał magazyn "Der Spiegel" kanclerz Olaf Scholz został poinformowany o podejrzeniach wobec pracownika BND przed kilkoma tygodniami.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: