Obława na Obywateli Rzeszy. Zdradzono szczegóły: Nielegalna broń, amunicja z zapasów Bundeswehry

Po obławie na Obywateli Rzeszy 7 grudnia skonfiskowano ponad 100 sztuk broni, w tym nielegalnej. Miano znaleźć także ostrą amunicję z zapasów Bundeswehry.

Jak wynika z pisma niemieckiego resortu spraw wewnętrznych do Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu, do którego dotarła agencja DPA, w obławie na skrajnie prawicowe ugrupowanie Obywateli Rzeszy 7 grudnia zarekwirowano co najmniej dziesięć sztuk nielegalnej broni palnej. Informację tę berlińskiemu studiu ARD potwierdziły także służby bezpieczeństwa. Wcześniej informowały o tym "Welt am Sonntag" oraz "Spiegel". 

Zobacz wideo Co powinniśmy robić, żeby gazu nie zabrakło?

Prokuratura generalna miała zatrzymać w środę ubiegłego tygodnia 25 podejrzanych, w tym byłych funkcjonariuszy i policjantów. Znaleziono u nich broń, w tym miecze, kusze oraz broń palną. Ponadto jeden z podejrzanych jako handlarz bronią miał rzekomo dostęp do kolejnych egzemplarzy.

Co najmniej dziesięć sztuk nielegalnej broni

Z dotychczasowego śledztwa wynika, że co najmniej 10 sztuk skonfiskowanej broni to nielegalna broń palna - podało MSW. Część z niej jest obecnie przechowywana tak, by "zabezpieczyć ślady" i będzie stopniowo poddawana oględzinom przez służby śledcze. Jak napisano dalej, "ostateczną ocenę, czy w przypadku skonfiskowanej broni palnej chodzi o legalną czy nielegalną broń, będzie można wydać dopiero po zakończeniu postępowań wyjaśniających".

Ostra amunicja z zapasów Bundeswehry

Według resort,u na podstawie wpisów z Krajowego Rejestru Broni 54 podejrzanym przypisano obecnie 94 sztuki legalnej broni. W przypadku podejrzanego handlarza bronią stwierdzono łącznie 63 wpisy, z tego 20 prywatnych, a 43 to przypuszczalnie wpisy handlowe.

Jak podał "Spiegel", podczas zakrojonej na szeroką skalę obławy na Obywateli Rzeszy odkryto także amunicję z zapasów Bundeswehry. Według informacji DPA, chodzi tu o 100 nabojów z dwoma różnymi numerami serii, które są numerami produkcyjnymi. Mowa o amunicji do karabinu o kalibrze 5,56 mm oraz amunicji bojowej. Chodzi zatem o ostrą amunicję. 

Dodatkowo, jak podaje "Spiegel", śledczy znaleźli schemat struktur planowanego nowego rządu oraz około 120 dokumentów, w których podejrzani zwolennicy przestępczego ugrupowania zobowiązali się do zachowania najściślejszej tajemnicy. Według śledczych, za naruszenie zasad groziły drastyczne kary, z karą śmierci włącznie. 

(ARD/jar) 

---

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: