Scholz chce nadal rozmawiać z Putinem. "Po drugiej stronie telefonu nikt nie krzyczy"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce kontynuować rozmowy z Władimirem Putinem, pomimo różnic zdań. Jak powiedział na spotkaniu wyborczym, przygnębia go fakt, że Putin prowadzi wojnę pomimo wielkich strat rosyjskiej armii.

Kanclerz Federalny Olaf Scholz (SPD) chce kontynuować swoje rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem.

– Mamy całkiem odmienne opinie – zapewnił kanclerz podczas sobotniego spotkania z wyborcami w swoim okręgu wyborczym w Poczdamie – Jednak nadal będę z nim rozmawiał, bo chcę przeżyć moment, w którym możliwe będzie wyjście z tej sytuacji. A to się nie uda, jeśli się nie rozmawia.

Od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Scholz w odstępach parotygodniowych rozmawiał z władcą Kremla. Ostatnia rozmowa na początku grudnia sprowadziła się do wzajemnych oskarżeń. Scholz potępił rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę. Putin mówił o "destrukcyjnej linii państw zachodnich, w tym Niemiec", które wspierają Kijów i szkolą ukraińskich żołnierzy.

"Uprzejme" rozmowy z Putinem

Scholz powiedział w Poczdamie, że "naprawdę przygnębiające" dla niego w tych rozmowach było to, że pomimo ogromnych strat po stronie rosyjskiej Putin nadal chce siłą zdobywać terytorium Ukrainy. Może się okazać, że po stronie rosyjskiej zginęło już 100 tys. żołnierzy.

– To całkiem sporo, jeśli porównać z innymi wojnami. Niemniej jednak postawa Putina nie uległa zasadniczej zmianie – dodał Scholz, podkreślając, że przywódca Kremla już w innych wojnach w Czeczenii czy Syrii pokazał, do czego jest zdolny. – Widzieliśmy brutalność, do jakiej zdolny jest rosyjski prezydent – mówił kanclerz.

Kanclerz podkreślił też, że rozmowy z Putinem były zawsze uprzejme: – Po drugiej stronie telefonu nikt nie krzyczy.

Celem Putina jest zdobywanie

Olaf Scholz ujawnił, że kiedyś chciał się nauczyć rosyjskiego. Ale poza alfabetem nic nie zostało. – Kiedyś próbowałem się go nauczyć przez osiem godzin w centrum edukacji dla dorosłych. Ale Putin mówi bardzo dobrze po niemiecku, dlatego kanclerz, jak stwierdził, nie potrzebuje żadnego tłumaczenia w swoim z nim rozmowach.

Olaf Scholz na spotkaniu z wyborcami rozwiewał nadzieję, że Władimir Putin ustąpi w kwestii Ukrainy. –Ilekroć rozmawiam z Putinem, mówi bardzo dokładnie, że jego celem jest zdobywanie – powiedział szef rządu Niemiec. – On po prostu chce zdobyć część terytorium Ukrainy siłą – dodał polityk SPD.

Scholz bronił także rosnących wydatków na Bundeswehrę, które mają osiągnąć 2 procent wartość produkcji gospodarczej kraju. – Państwa NATO muszą być tak silne, żeby nikt nie odważył się ich zaatakować – podkreślił polityk.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: