Niemcy zwrócą Polsce tzw. gdański skarb paramentowy

Tzw. gdański skarb paramentowy z późnego średniowiecza ma wrócić z Lubeki do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. - To polsko-niemiecka inicjatywa - mówi DW rzecznik Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

Cenne paramenty liturgiczne (tekstylia ołtarzowe) zostały wywiezione z Gdańska przez członków społeczności ewangelickiej pod koniec II wojny światowej. Duża ich część trafiła do zachodniej części Niemiec.

Niemcy zwracają Polsce tekstylia liturgiczne

Unia Kościołów Ewangelickich (UEK) w Kościele Ewangelickim w Niemczech (EKD) i Kościół Mariacki w Gdańsku podpisali w czwartek wieczorem (8.12.22) w Hanowerze stosowną deklarację, w której jest mowa o tym, że prawo do tekstyliów zostanie w najbliższych latach przeniesione na Bazylikę Mariacką. W rozmowie z Deutsche Welle jeden z rzeczników Kościoła ewangelickiego w Niemczech powiedział, że zwrot paramentów liturgicznych do Gdańska jest wspólną, polsko-niemiecką inicjatywą. – Należy teraz poczynić odpowiednie przygotowania, aby można było znów oglądać "gdański skarb paramentowy" w Bazylice Mariackiej w Gdańsku – tłumaczył.

Próba zamachu stanu w Niemczech"Spiegel": Chcieli dokonać zamachu stanu, wcześniej werbowali mundurowych

Zgodnie z informacjami zawartymi w piśmie intencyjnym, liturgiczne paramenty zostały po wojnie zgromadzone w Kościele Mariackim w Lubece i później na stałe wypożyczone do Muzeum Sankt Annen w Lubece przez UEK jako prawnego następcę nieistniejącego już ewangelickiego zgromadzenia mariackiego w Gdańsku. Niewielka część zbiorów przechowywana jest w Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze. Poszczególne paramenty mają być w przyszłości również wystawiane w Lubece i Norymberdze w formie użyczenia z Gdańska.

"Powrót do domu"

"Miasto i archidiecezja bardzo się cieszą, że po Ołtarzu Trójcy Świętej, który w 2020 roku, po ponad 70 latach w Berlinie, wrócił do Kościoła Mariackiego w Gdańsku, wkrótce do domu wróci także skarb paramentów" – powiedział arcybiskup Tadeusz Wojda podczas uroczystości podpisania umowy w Hanowerze. Przewodniczący UEK, Volker Jung, podkreślił ekumeniczną i polsko-niemiecką przyjaźń.

Sławosz Uznański. Fot. Jan Kowalski / Agencja Wyborcza.pl):Sławosz Uznański pierwszym polskim astronautą "Myślę, że jestem gotowy" [WYWIAD]

Proboszcz Bazyliki Mariackiej, która jest największym kościołem w Gdańsku, ksiądz prałat Ireneusz Bradtke, przypomniał w Hanowerze katolicko-protestancką przeszłość Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i wynikającą z niej wspólną odpowiedzialność. Natomiast przewodnicząca Rady EKD Annette Kurschus, odpowiedzialna w EKD za stosunki polsko-niemieckie, oraz bp Petra Bosse-Huber, która jako wiceprzewodnicząca Urzędu Kościelnego EKD kieruje obszarem odpowiedzialności UEK, wyraziły nadzieję, że projekt wpłynie pozytywnie na relacje międzykościelne i międzypaństwowe.

Porozumienie pochwaliła również Konsul Generalna RFN w Gdańsku Cornelia Pieper i mówiła o "wspaniałym przykładzie inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego" w duchu polsko-niemieckiej przyjaźni.

(KNA, EKD/ gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: