"FAZ" o wybuchu w Przewodowie: To Putin ryzykuje konflikt z NATO

Putin ryzykuje niebezpieczny konflikt z NATO, nawet jeśli okaże się, że to ukraińska rakieta trafiła w Polskę - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Doniesienia o tym, że za wybuch w Przewodowie odpowiada ukraińska rakieta obrony przeciwlotniczej, komentuje w środę gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ"). Dziennik chwali Polskę i NATO za właściwą i roztropną reakcję. "To, że Warszawa postawiła część swojej armii w stan podwyższonej gotowości, jest reakcją umiarkowaną i zrozumiałą. Jednak dalszy tok postępowania musi być teraz na spokojnie przedyskutowany w gremiach Sojuszu" – pisze "FAZ".

Gazeta podkreśla, że dla dalszych konsekwencji istotną rolę odgrywa to, czy ostrzał był celowy, czy był to wypadek. "Oczywiście niepokojąca byłaby też świadomość, że Kreml, który dziko odpala rakiety, teraz akceptuje ‘szkody uboczne' na terytorium Polski. Stworzyłoby to konflikt graniczny między NATO a Rosją w podwójnym znaczeniu tego słowa, co mogłoby doprowadzić do ogłoszenia stanu zagrożenia dla Sojuszu na mocy artykułu 5" – czytamy.

Trzeba liczyć się z szaleństwem

Niemiecki dziennik przypomina, że NATO nigdy nie chciało i nadal nie chce stać się stroną w wojnie Rosji z Ukrainą. "Jeśli Putin jest jeszcze w miarę zdrowy na umyśle, to i on nie może mieć żadnego interesu w konflikcie zbrojnym z Sojuszem Północnoatlantyckim; nie wygrywa on nawet wojny z Ukrainą, w której codziennie poświęca kolejną część swoich sił zbrojnych" – pisze "FAZ".

Jak zwraca uwagę gazeta, w przypadku prezydenta Rosji trzeba się jednak liczyć z tym, co z zachodniej perspektywy może wydawać się szaleństwem. "Najświeższy przykład: podczas gdy Ławrow na Bali sprzeciwiał się jednomyślnemu potępieniu rosyjskiej wojny napastniczej, Moskwa bombardowała Ukrainę rojem rakiet (…) Czyniąc to, Kreml nie tylko po raz kolejny odsłonił się jako siła terrorystyczna. Sprawił też, że jego pozostali na świecie zwolennicy wyglądają jak pożyteczni idioci" – konkluduje "FAZ".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: