Sondaż: Coraz więcej Niemców wierzy w teorie spiskowe Moskwy

Od czasu ataku na Ukrainę Kreml zadał sobie wiele trudu, by szerzyć propagandę przeciwko Kijowowi i Zachodowi. Jak wynika z sondażu, coraz więcej Niemców, zwłaszcza na wschodzie, wierzy też w teorie spiskowe Moskwy.
Zobacz wideo Ociepa: Rozmowy z Niemcami ws. wymiany okrężnej zostały wstrzymane

Wskaźniki aprobaty dla prorosyjskich teorii spiskowych o wojnie przeciwko Ukrainie znacznie wzrosły w Niemczech od kwietnia. Tak wynika z reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez Centrum Monitoringu, Analiz i Strategii (Cemas), którym dysponuje Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Drastyczny wzrost akceptacji

Według sondażu około 18 procent ankietowanych w całym kraju zgodziło się ze stwierdzeniem, że prezydent Rosji Władimir Putin działa przeciwko globalnej elicie, która w tle pociąga za sznurki. W poprzednim, kwietniowym badaniu Cemas wskaźnik ten wynosił 12 procent.

Ponadto 12 procent respondentów wierzy, że Ukraina wraz z USA prowadziła tajne laboratoria do produkcji broni biologicznej; informacja ta była rozpowszechniana przez rosyjskie agencje państwowe, ale nigdy nie została potwierdzona. W kwietniu z tym stwierdzeniem zgodziło się siedem procent respondentów.

Jak wynika z badania Cemas, istnieją wyraźne różnice w ocenie prorosyjskiej propagandy między wschodnimi i zachodnimi Niemcami. W Niemczech Wschodnich co trzeci respondent zgodził się ze stwierdzeniem, że NATO tak długo prowokowało Rosję, że ta musiała iść na wojnę. Z kolei w Niemczech Zachodnich zgodziło się z tym tylko 16 procent ankietowanych. 14 procent we wschodnich Niemczech również uważało, że wojna na Ukrainie to tylko odwrócenie uwagi od pandemii. W Niemczech Zachodnich było to siedem procent.

 

Kryzys jako pożywka

Wypowiedzi prorosyjskie i spiskowo-ideologiczne spotkały się ze szczególnie wysokim poparciem wyborców AfD. Prawie połowa zgodziła się ze stwierdzeniami, że Ukraina jest w rzeczywistości częścią Rosji i że Rosja musiała iść na wojnę z powodu prowokacji NATO.

Wypowiedzi lewicowych wyborców uzyskały drugie miejsce pod względem aprobaty.

- Nasze badanie pokazuje, że rozpowszechnianie historii spiskowych znacznie wzrosło od kwietnia - skomentowała dla Redaktionsnetzwerk Deutschland psycholog społeczna i dyrektor zarządzająca Cemas Pia Lamberty.

- Kryzys ostatnich kilku miesięcy może być idealną pożywką dla teorii spiskowych, które są podsycane i wzmacniane zarówno przez prawicowych ekstremistów, jak i Rosję - wyjaśniła.

Dane Cemas opierają się na badaniu na próbie reprezentatywnej dla populacji Niemiec, przeprowadzonym przez instytut badania opinii społecznej Bilendi&Respondi. W dniach od 3 do 11 października 2022 r. w sondażu wzięło udział 2228 respondentów.

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: