"FAZ": UE musi się szybko przygotować na nową falę uchodźców z Ukrainy. "Ludzie znów będą uciekać"

Wobec porażki na froncie Putin chce zmienić Ukrainę w miejsce nienadające się do życia. Jesienią i zimą znowu zdecydowanie więcej ludzi będzie stamtąd uciekać - pisze "Frankurter Allgemeine Zeitung".
Zobacz wideo

"Najrozleglejsze jak dotąd rosyjskie ataki powietrzne na Ukrainę sprzed tygodnia były nie tylko zemstą Władimira Putina za atak na mający prestiżowe znaczenie most Krymski, ale także początkiem nowej fazy jego wojny przeciwko Ukrainie" - pisze Reinhard Veser w środowym (19.10.22) wydaniu dziennika "Frankurter Allgemeine Zeitung".

Ciemność i zimno

Jak czytamy, wobec porażek rosyjskiej armii na froncie, Rosja próbuje najwyraźniej sparaliżować przed zimą dostawy energii na terenie Ukrainy. "To otwarty terror wymierzony w ludność cywilną, który po raz kolejny pokazuje, dlaczego Zachód musi na wielką skalę wspierać Ukrainę militarnie" - podkreśla komentator "FAZ". Jak pisze, bezwzględność, z jaką Putin chce zmienić Ukrainę w miejsce nienadające się do życia, pokazuje, co groziłoby Ukraińcom w przypadku zwycięstwa Rosji.

Trzeba się obawiać, że Kreml mściłby się za przejawy sprzeciwu oraz wszystkie swoje porażki. Unia Europejska musi się bardzo szybko przygotować na to, że jesienią i zimą znowu zdecydowanie więcej ludzi będzie uciekać z Ukrainy - przed kolejnymi atakami, które regularnie dotykają też budynki mieszkalne, jak i przed ciemnością i zimnem

- dodaje.

 

Dodatkowo ucierpieć mogą i tak mocno nadwyrężone gałęzie ukraińskiej gospodarki, które przetrwały mimo trwającej wojny -  czytamy w komentarzu "Terror Putina".

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: