Niemiecki wywiad ostrzega przed Rosją. Scenariusze obejmują polityczne morderstwa

Szefowie dwóch największych niemieckich służb wywiadowczych zarzucili prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że poprzez inwazję na Ukrainę dokonał de facto ataku na cały Zachód - pisze niemiecki magazyn "Der Spiegel".

Działania Putina to "wypowiedzenie wojny całemu wolnemu demokratycznemu światu" – powiedział podczas posiedzenia w Bundestagu Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND). – Tląca się rywalizacja systemowa przerodziła się w otwartą walkę – stwierdził Thomas Haldenwang, prezes Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) – niemieckiego kontrwywiadu.

Raz w roku Parlamentarne Gremium Kontrolne, które zwykle obraduje za zamkniętymi drzwiami, zbiera się na publicznym posiedzeniu i zwraca się do szefów trzech niemieckich służb wywiadowczych – BND, BfV i służby kontrwywiadu wojskowego (MAD) – z prośbą o ocenę bieżących wydarzeń.

Zobacz wideo Gen. Bieniek: Broń jądrowa ma to do siebie, że jest bronią odstraszania, ale ma też urok zastraszania

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie i sytuacji w Europie na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja zmienia zasady gry. Scenariusze obejmują morderstwa w Niemczech

- Atak Rosji na Ukrainę "zmienił zasady gry" we wszystkich dziedzinach polityki związanych z bezpieczeństwem – kontynuował szef BfV Haldenwang. Atak ten ma także bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne Niemiec. Rząd niemiecki już w kwietniu br. wydalił z kraju 40 rosyjskich szpiegów. – Bynajmniej to nie byli wszyscy (szpiedzy) – powiedział prezes Urzędu Ochrony Konstytucji. Jak podaje "Der Spiegel", BfV opracował scenariusze możliwych akcji rosyjskich służb w Niemczech – scenariusze te obejmują również morderstwa w Niemczech.

W 2019 roku poruszenie wywołało zabójstwo Gruzina w Berlinie. Dziennikarze "Spiegla", serwisu Bellingcat i rosyjskiego magazynu "The Insider" udowodnili, że zbrodnia została zlecona przez rosyjski wywiad.

Użycie broni jądrowej. Celem narzucenie Ukrainie warunków pokoju

Szef Federalnej Służby Wywiadowczej  Bruno Kahl powiedział, że atak Putina na Ukrainę nie był dla jego urzędu "żadnym zaskoczeniem". BND od lat ostrzegał przed użyciem siły przez Rosję. W okresie poprzedzającym rosyjski atak na Ukrainę 24 lutego br. urzędnicy BND byli jednak znacznie bardziej ostrożni w ocenie działań Putina niż amerykańskie lub brytyjskie służby wywiadowcze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

W obecnym konflikcie Kahl wyraźnie ostrzegał przed użyciem broni jądrowej przez Rosję. - Prezydent Rosji zastrzega sobie prawo do podjęcia tego kroku – powiedział prezes BND. Może dojść do użycia "substrategicznej broni jądrowej" [przeznaczonej do niszczenia niewielkich celów - red.] w Ukrainie. Celem byłoby wówczas narzucenie Ukrainie warunków pokoju. Ze strony Rosji – jak zauważył Kahl – nie widać żadnej woli kompromisu w ewentualnych negocjacjach z Ukrainą. Negatywny z punktu widzenia Rosji wynik wojny w Ukrainie mógłby "stanowić egzystencjalne zagrożenie dla rządów Putina". BND nie ma jednak konkretnych wskazówek, że Rosja planuje użycie strategicznej lub taktycznej broni jądrowej.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: