Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec. "Sprawa reperacji nie jest w żaden sposób otwarta"

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier potwierdził stanowisko niemieckiego rządu, który odrzuca żądania reparacji za II wojnę światową. Na Malcie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz wideo Mularczyk: Nie damy spokoju Niemcom

Podczas spotkania z niemieckimi mediami po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Niemiec podtrzymał dotychczasowe stanowisko Berlina w kwestii reparacji wojennych. - Rząd federalny jednoznacznie odpowiedział, że kwestia reparacji nie jest obecnie w żaden sposób otwarta - powiedział.

- Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i jesteśmy wdzięczni, że również Polska wyciągnęła rękę i włączyła się do procesu pojednania, który z powodzeniem trwa od wielu dziesięcioleci. I dlatego będę apelował o kontynuowanie dobrosąsiedzkich relacji, które nawiązaliśmy z Polską w ostatnich dekadach - zaznaczył Frank-Walter Steinmeier, dodając, że w kwestii reparacji będzie "powtarzać stanowisko rządu federalnego".

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Marek Kuchciński, Jarosław Kaczyński i Ryszard TerleckiMarek Kuchciński wleciał do KPRM. "Mega słabe kadry ma PiS" [KOMENTARZE]

Polska żąda od Niemiec pieniędzy

3 października polski rząd wystosował do Niemiec zapowiadaną od dawna notę dyplomatyczną z żądaniem wypłacenia Polsce reparacji wojennych w wysokości 1,3 biliona euro. Podczas wizyty w Warszawie ministerka spraw zagranicznych Annalena Baerbock powtórzyła stanowisko rządu Niemiec, który odrzuca te żądania.

Dwustronne spotkanie prezydentów odbyło się w czwartek, 6 października, w stolicy Malty, Valletcie, gdzie trwa szczyt tzw. grupy Arraiolos. W ten sposób co roku spotykają się prezydenci tych krajów Unii Europejskiej, w których głowa państwa nie pełni funkcji wykonawczej, a raczej reprezentacyjną. Ta nieformalna grupa została nazwana na cześć miasta w Portugalii, gdzie w 2003 roku odbyło się pierwsze spotkanie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 

Na zdjęciu: Marek KuchcińskiMarek Kuchciński zastąpi Dworczyka. Zostanie szefem KPRM

Więcej o: