Nagroda ONZ dla Angeli Merkel. Chodzi o uchodźców

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel została uhonorowana nagrodą ONZ "za wybitne zasługi dla sprawy uchodźców".

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel została uhonorowana renomowaną Nagrodą Nansena przyznawaną co roku przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Jak podkreślono, Merkel została wyróżniona za swoją rolę w szczytowej fazie kryzysu uchodźczego w latach 2015-2016. Niemcy przyjęły wtedy ponad 1,2 mln uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Zobacz wideo Dlaczego Kurdowie przyjeżdżają na polsko-białoruską granicę?

Odważna Merkel

Zdaniem UNHCR szefowa niemieckiego rządu wykazała się determinacją w ochronie uchodźców i pomocy w ich integracji poprzez edukację i pracę.

– Pomagając ponad milionowi uchodźców w przetrwaniu, Angela Merkel wykazała się wielką moralną i polityczną odwagą – powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi. Pozostała nieugięta wobec tych, którzy szerzą strach. – Pokazała, co można osiągnąć, gdy politycy działają właściwie i pracują nad znalezieniem rozwiązań dla wyzwań tego świata, zamiast po prostu zrzucać odpowiedzialność na innych – dodał Grandi.

Stanowisko dla Merkel?

Nagroda, nazwana na cześć norweskiego naukowca i dyplomaty Fridtjofa Nansena, laureata pokojowej Nagrody Nobla, dotowana jest sumą 150 tys. dolarów (około 152 tys. euro).

Angela Merkel odbierze ją osobiście 10 października br. w Genewie – poinformował rzecznik UNHCR Matthew Saltmarsh. Odrzucił jednocześnie spekulacje, jakoby była kanclerz Niemiec miała objąć stanowisko w agencji ONZ ds. uchodźców.

Nagroda Nansena przyznawana jest osobom, grupom lub organizacjom w uznaniu za zasługi dla sprawy uchodźców, przesiedleńców lub bezpaństwowców.

Angela Merkel rządziła w Niemczech przez 16 lat, w latach 2005-2021. Po wycofaniu się z polityki, rzadko udziela się medialnie. (DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: