"W Ukrainie popełniono zbrodnie wojenne". Bicie, rażenie prądem. Komisja śledcza ONZ o zebranych dowodach

Komisja śledcza ONZ zebrała dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie: tortury, aresztowania, pobicia. Komisja śledcza ONZ poinformowała, że ma dowody na rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Eksperci udokumentowali między innymi przestępstwa na tle seksualnym, których dopuścili się rosyjscy żołnierze - zaznaczył w piątek przewodniczący komisji Erik Møse, mówiąc o wstępnych wynikach raportu. Ofiary tych przestępstw miały od czterech do 82 lat - powiedział Møse przed Radą Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ostre słowa ambasadora Ukrainy. "[Putin] musi zrobić to, co zrobił facet w Berlinie w bunkrze w maju 1945 roku"

ONZ o rosyjskich zbrodniach

Dochodzenie prowadzone przez ekspertów ds. praw człowieka skupiło się na początkowej fazie inwazji w lutym i marcu br. oraz na obwodzie kijowskim, czernihowskim, charkowskim i sumskim.

Podczas wizyt w tych obwodach komisja ONZ zauważyła dużą liczbę egzekucji. Ofiary często były aresztowane i związywane przed śmiercią. Zabici mieli rany postrzałowe głowy i poderżnięte gardła.

Obecnie trwają dochodzenia w szesnastu lokalizacjach - informuje raport, w którym nie podano liczby ofiar. - Świadkowie zgodnie mówili o torturach i nadużyciach podczas bezprawnego przetrzymywania w niewoli - relacjonował Møse.

Bicie i rażenie prądem

Niektóre ofiary zeznały, że zostały wywiezione do Rosji i były tam tygodniami przetrzymywane. Torturowano je przy pomocy bicia i rażenia prądem. Komisja udokumentowała również dwa przypadki, w których rosyjscy żołnierze byli maltretowani przez ukraińskie jednostki.

- Na podstawie zebranych dowodów Komisja stwierdza, że w Ukrainie popełniono zbrodnie wojenne - powiedział Erik Møse. Były przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy i jego zespół planują przedstawić raport końcowy w marcu 2023 roku.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: