Brytyjski wywiad: Rosjanie zagrażają elektrowni atomowej w Zaporożu

Moskwa i Kijów oskarżają się wzajemnie o ostrzał elektrowni atomowej w Zaporożu. Według brytyjskiego wywiadu Rosjanie wykorzystują elektrownię jako rodzaj tarczy dla własnej artylerii.

W piątek po południu ukraińskie wojsko miało ostrzelać teren elektrowni - podały rosyjskie media. Władze ukraińskie zdementowały te oskarżenia, winiąc za ostrzał Rosjan.

Rosyjskie wojska zajęły ukraińską elektrownię atomową Zaporoże na początku marca. Stacjonujące tam obecnie jednostki artylerii wykorzystują elektrownię jako tarczę – podejrzewają brytyjskie agencje wywiadowcze. To zagraża bezpieczeństwu otoczenia.

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Zamiary Moskwy wobec największej elektrowni atomowej w Europie są nadal niejasne – wynika z informacji brytyjskiego ministerstwa obrony.

Rosjanie prawdopodobnie rozmieścili na terenach przyległych do elektrowni jednostki artylerii, aby zaatakować ukraińskie regiony na zachód od Dniepru. Wykorzystują w ten sposób elektrownię, aby chronić siebie i swój sprzęt przed ukraińskimi kontratakami.

"Pilnie potrzebna inspekcja IAEA"

Elektrownia w Zaporożu jest największą elektrownią jądrową w Europie. Składa się z sześciu bloków o łącznej mocy 6 tys. megawatów. Elektrownia jest obsługiwana przez personel ukraiński, ale pod nadzorem rosyjskich specjalistów od energetyki jądrowej.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) określił sytuację w elektrowni atomowej jako bardzo niestabilną i kruchą. – Wszystkie zasady bezpieczeństwa jądrowego zostały naruszone w taki czy inny sposób – powiedział w tym tygodniu w Nowym Jorku Rafael Grossi. Pilnie potrzebna jest inspekcja IAEA, która sprawdzi bezpieczeństwo techniczne – dodał Grossi. (DPA /du) 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: