Sachsenhausen. Zakwaterowanie uchodźców w obozie koncentracyjnym to fake news

Policja bada sprawę rozsyłania fałszywych informacji o zakwaterowaniu uchodźców z Ukrainy w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

"Jesteśmy gotowi przyjąć przybywających do Berlina uchodźców. Mamy komfortowe pokoje w specjalnie wybudowanym, czasowym hotelu na terytorium kompleksu muzealnego. Pracownicy z Sachsenhausem chętnie Państwu pomogą. Witamy w Niemczech!" – wiadomości o takiej treści pojawiły się w ostatnich dniach w internecie, m.in. na komunikatorze Telegram i Instagramie. Rozsyłano je w kilku językach, m.in. po niemiecku, rosyjsku i polsku.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W rzeczywistości "miejsce zakwaterowania" to były nazistowski obóz koncentracyjny Sachsenhausen, w Brandenburgii, położony ok. 30 km na północ od Berlina.

'Schemat kampanii dezinformacyjnych, które swoje źródło z reguły mają w Rosji"

"To fałszywa wiadomość" – mówi Horst Seferens, rzecznik Muzeum i Miejsca Pamięci Sachsenhausen i przyznaje, że nie wie, kto stoi za rozsyłanymi informacjami. "Odpowiadają one schematowi kampanii dezinformacyjnych, które swoje źródło z reguły mają w Rosji" – podkreśla Seferens. Zdaniem przedstawicieli placówki, autorom wiadomości najwyraźniej chodzi o atak na uchodźców oraz niemiecką gotowość do niesienia im pomocy.

Policja wszczęła śledztwo w sprawie. Według funkcjonariuszy z Brandenburgii zachodzi wstępne podejrzenie podżegania mas, co jest ścigane z kodeksu karnego.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

 
Więcej o: