Fala upałów. Temperatura może przekroczyć 40 stopni [POGODA - HISZPANIA, PORTUGALIA, FRANCJA, GRECJA]

Jest naprawdę gorąco. Nie tylko w ulubionych wakacyjnych destynacjach, ale i w Polsce czy w Niemczech. Pożary lasów są coraz bardziej pewne. W niektórych miejscach zaczyna też brakować wody.

Nowa fala upałów niesie ze sobą w Polsce, Niemczech i na południu Europy rekordowe temperatury. W połączeniu z przedłużającą się suszą, w wielu miejscach wzrasta ryzyko pożarów lasów.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Upały w Europie - Hiszpania

Półwysep Iberyjski znów cierpi z powodu temperatury znacznie przekraczającej 40 stopni Celsjusza. To, co cieszy miłośników słońca i sangrii, jest udręką dla wielu mieszkańców. Zwłaszcza że upał, wraz z trwającą od tygodni suszą i silnymi wiatrami, sprzyja pożarom lasów. Do 30 czerwca było w Hiszpanii około 250 dużych pożarów, które zniszczyły łącznie prawie 82 tys. hektarów lasów. To już prawie tyle, ile w całym poprzednim roku.

Upały w Europie - Portugalia

Portugalię w tym roku przez długi czas omijały pożary lasów, ale te już płoną od kilku dni w wielu miejscach w centrum i na północy kraju. W poniedziałek 11 lipca paliło się w 36 miejscach. Rozpoczęła się fala upałów, a temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Mają one potrwać co najmniej do czwartku 14 lipca. Ze względu na zwiększone ryzyko pożarów lasów zabronione są ogniska, a przebywanie na terenach leśnych jest ograniczone. Zabronione są również fajerwerki.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Upały nadciągają do Włoch Rekordowe upały we Włoszech. Do kraju nadciąga Antycyklon afrykański

Upały w Europie - Francja

We Francji w tym tygodniu spodziewany jest wzrost temperatury do prawie 40 stopni. Strażacy musieli już walczyć z licznymi pożarami lasów, ale ryzyko - ze względu na suszę - nie ustaje. Wiele obszarów leśnych zostało zamkniętych, a Nicea odwołała pokaz fajerwerków podczas święta narodowego 14 lipca. W niektórych, głównie małych gminach były problemy z zaopatrzeniem w wodę pitną.

Upały w Europie - Grecja

W Grecji sytuacja uległa poprawie po długiej suszy i licznych pożarach na początku miesiąca. W prawie wszystkich regionach kraju wystąpiły w miniony weekend obfite opady deszczu. Od 18 lipca termometry, zwłaszcza na południu kraju, znów wskażą temperaturę powyżej 40 stopni.

 

Upały w Europie - Niemcy

W dużej części Niemiec jest zdecydowanie za sucho, a w ostatnich dniach wybuchły niewielkie pożary lasów. Już w połowie tego tygodnia spodziewana jest kolejna fala upałów, która w mniejszym stopniu dotknie północne Niemcy - informują niemieckie służby meteorologiczne DWD.

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Dziecko w samochodzie (Zdjęcie ilustracyjne) Szczecin. Śmierć dziecka w nagrzanym aucie. Są zarzuty dla matki

Więcej o: