Wielka Brytania. Mężczyzna brał dziennie 20 preparatów z witaminą D. Fatalne skutki przedawkowania

Przyjmowanie zbyt dużych ilości witaminy D grozi zatruciem. W artykule w "BMJ Case Reports" lekarze opisali przypadek mężczyzny z Wielkiej Brytanii, który przyjmował ponad 20 dostępnych bez recepty suplementów witaminy D. Niektóre z nich przekraczały zalecaną dzienną dawkę nawet stukrotnie - musiał być hospitalizowany.

Niedobór witaminy D jest powszechnym zjawiskiem. Jak szacuje niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI), w Niemczech problem ten dotyczy około 30 procent dorosłych. Witamina D jest ważna dla organizmu człowieka, ponieważ reguluje metabolizm fosforanów i wapnia. Tym samym przyczynia się między innymi do utwardzenia kości. Wspomaga też funkcjonowanie układu odpornościowego i ma wpływ na siłę mięśni.

Aby skorygować niedobór witaminy D, lekarze zalecają zwykle ekspozycję na światło słoneczne. To może wystarczyć, aby organizm wyprodukował jej wystarczającą ilość. Ponadto przemysł farmaceutyczny oferuje suplementy witaminy D. Zdarza się jednak, że ich przyjmowanie w za dużych ilościach może zaszkodzić.

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?

Biegunka, nudności i skurcze

Przekonuje o tym nagłośniony przypadek z Wielkiej Brytanii. Pewien mężczyzna w średnim wieku po wizycie u prywatnego dietetyka przyjmował codziennie ponad 20 dostępnych bez recepty suplementów witaminy D. Niektóre z nich miały przekraczać zalecaną dzienną dawkę nawet stukrotnie.

W ciągu miesiąca u mężczyzny wystąpiły nudności, biegunka, ból brzucha oraz skurcze w nogach i rękach. Dokuczało mu silne pragnienie. Mimo iż przestał potem przyjmować suplementy, jego stan nie uległ zmianie. Kiedy dwa miesiące później został przyjęty do szpitala, stracił już ponad dwanaście kilogramów i miał ogromne problemy z nerkami.

Guniak czerwczykGuniak czerwczyk wlatuje do domówi i włosów. Czy jest niebezpieczny?

Hiperwitaminoza D

Lekarze w East Kent, którzy relacjonują ten przypadek w czasopiśmie medycznym "BMJ Case Reports", zaczęli szukać przyczyny. W krwi pacjenta stwierdzili znacznie podwyższony poziom wapnia i magnezu. Szczególnie uderzający był jednak poziom witaminy D – był on około siedem razy wyższy niż normalne wartości. Wartości laboratoryjne i objawy występujące u mężczyzny pozwoliły lekarzom na szybkie postawienie diagnozy: hiperwitaminoza D, czyli zatrucie spowodowane przyjmowaniem zbyt dużej ilości witaminy D.

Po ośmiodniowym leczeniu w szpitalu stan mężczyzny ustabilizował się, a jeden z leczących go lekarzy powiedział magazynowi "BMJ Case Reports", że jego pacjentowi bardzo zależy, aby również inne osoby poznały jego przypadek i aby był on ostrzeżeniem. (dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: