Niemcy. Poseł CDU: Rząd świadomie nie chce przekazać Ukrainie czołgów. Jakby ulegał rosyjskiej taktyce

Poseł CDU Roderich Kiesewetter zarzucił rządowi Niemiec, że świadomie odmawia przekazania Ukrainie czołgów i opancerzonych wozów bojowych, chociaż są one dostępne. Ostrzegł przed utratą przez Berlin wiarygodności.
Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

"Widzę, że strona ukraińska powoli ulega rezygnacji, ponieważ niemiecki rząd świadomie nie dostarcza bojowych wozów piechoty i czołgów, chociaż są one dostępne. (Rząd) sprawia wrażenie, jakby ulegał rosyjskiej taktyce, której celem jest 'powtórka Syrii'. Rosja chce, aby wojna zniknęła z pierwszych stron gazet, aby Zachód zmęczył się wojną i aby znajdująca się na przedpolu NATO Ukraina w długiej perspektywie skonała z głodu" – powiedział Kiesewetter w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung" („FAS").

Po przegranych wyborach we wrześniu 2021 roku partie chadeckie CDU i CSU są największym ugrupowaniem opozycyjnym w Bundestagu.

Elon Musk wycofuje się z zakupu TwitteraMusk nie wprowadzi "wolności słowa" na Twitterze. Wycofał się z kupna

Rosja chce zdyskredytować Zachód

Pytany o przyczyny postawy SPD – partii kanclerza Olafa Scholza – poseł CDU wskazał na dawne powiązania socjaldemokratów z Rosją.

"Może to wynikać ze sposobu myślenia w tradycji Egona Bahra (prawej ręki kanclerza Willy’ego Brandta – DW), który mówił, że Ukraina nie może należeć w całości ani do Zachodu, ani do Wschodu. Część niemieckiego rządu widzi w Ukrainie państwo buforowe i uważa współpracę z Rosją za ważniejszą od obrony wolności kraju, który sprzeciwia się narzucanej przemocą rusyfikacji" – wyjaśnił deputowany odpowiedzialny w swojej partii za politykę zagraniczną.

NBP nie chce by wakacje kredytowe były dostępne dla każdego, jak proponuje rządWakacje kredytowe sposobem na wysokie stopy procentowe? Ekspert liczy

Rosyjska strategia

Jego zdaniem rząd "nie dostrzega globalnego wymiaru rosyjskiej strategii". Moskwa posługuje się głodem, migracjami i energią jak bronią. "Rosja chce zdyskredytować w całości oparty na wartościach Zachód" – podkreślił niemiecki chadek, ostrzegając przed falą migracji w przypadku klęski Ukrainy.

"Z 42 mln Ukraińców tylko niewielka część pozostałby w kraju" – powiedział.

Zdaniem Kiesewettera Niemcy mogłyby przekazać Ukrainie 100 wozów bojowych piechoty typu Marder, z tego 30 sztuk "w bardzo krótkim czasie". "To samo dotyczy czołgów Leopard 1" – dodał. Zwlekając z wydaniem pozwolenia na eksport niemiecki rząd traci wiarygodność.

Jego zdaniem Scholz uwierzył niesłusznie w groźbę Putina, że dostawa czołgów doprowadzi do nuklearnej eskalacji konfliktu. "To absurd. Rosja nigdy nie zaryzykuje tego i tylko świadomie sieje strach" – ocenił poseł CDU.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: