Niemcy. Pełnomocnik rządu krytykuje ambasadora Ukrainy za słowa o Banderze

Słowa ukraińskiego ambasadora w Niemczech na temat przywódcy nacjonalistów Stepana Bandery zasilają rosyjską narrację i wprowadzają podziały - powiedział pełnomocnik niemieckiego rządu ds. antysemityzmu Felix Klein.

Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. antysemityzmu Felix Klein skrytykował wypowiedzi ambasadora Ukrainy Andrija Melnyka o byłym przywódcy nacjonalistów Stepanie Banderze. Jak stwierdził, są one "problematyczne", "zasilają rosyjską narrację" o wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie i wywołują "podziały i niezrozumienie" wśród państw przyjaznych Ukrainie – powiedział Felix Klein gazetom grupy medialnej Funke.

Zobacz wideo Zieloni z Niemiec obawiają się elektrowni jądrowej w Polsce. „To propaganda"

Melnyk o Banderze: "bojownik o wolność"

Klein określił Banderę jako "niezwykle kontrowersyjną osobowość".

Z kolei ambasador Melnyk w jednym z wywiadów nazwał przywódcę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) "bojownikiem o wolność" i zaprzeczył jego odpowiedzialności za masakry Żydów i Polaków w czasie II wojny światowej. "Nie wydał żadnego rozkazu eksterminacji Żydów" – powiedział Melnyk. Ambasador Ukrainy w Niemczech stwierdził, że nie ma dowodów na to, że "oddziały Bandery zamordowały setki tysięcy Żydów".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie zdystansowało się od wypowiedzi swojego ambasadora w Berlinie. "Opinia, którą ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyraził w wywiadzie z niemieckim dziennikarzem, jest jego własną i nie odzwierciedla stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy" – oświadczono.

Andrij MelnykBurza po słowach ukraińskiego ambasadora o Banderze. "Fałszowanie historii"

Kontrowersyjna postać

Stepan Bandera to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Ukrainy. Dla wielu w Ukrainie do dziś pozostaje bohaterem narodowym. W czasie II wojny światowej walczył przeciwko władzy sowieckiej, ale historycy oskarżają go o współpracę z nazistami.

Kevin FordUSA. Po 27 latach pracy w Burger Kingu dostał tylko kubek i słodycze

Bandera odsiedział później kilka lat w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, po tym jak zwrócił się przeciwko nazistom i proklamował niepodległe państwo ukraińskie. W 1959 roku Bandera został wytropiony i zamordowany w Monachium przez agentów radzieckich służb specjalnych KGB. 

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Niemiecki pełnomocnik ds. antysemityzmu zaapelował do władz Ukrainy, aby starały się o szybkie przyjęcie do Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (IHRA). Ta międzyrządowa organizacja zajmuje się badaniem i upamiętnianiem Holokaustu. IHRA jest "odpowiednim forum, na którym kwestie poruszone przez pana Melnyka mogą być dyskutowane w międzynarodowym gronie w zróżnicowany sposób" – powiedział Felix Klein. Ubolewał, że Kijów jak dotąd odrzucał członkostwo w IHRA. (AFP/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: