Niemcy sprowadzają z Rosji więcej ropy, niż deklarowali? "Spontaniczna ocena" ministra

Niemcy są uzależnione od dostaw rosyjskiej ropy naftowej znacznie bardziej, niż informował o tym minister gospodarki Robert Habeck. Do różnicy odniosło się Ministerstwo Gospodarki.

O rozmiary uzależnienia Niemiec od ropy naftowej z Rosji zapytał poseł do Bundestagu Jens Spahn z CDU. Resort gospodarki udzielił odpowiedzi, z której wynika, że w maju tego roku 27,8 procent importowanej przez Niemcy ropy naftowej pochodziło z rosyjskich dostaw tego surowca. Poinformował o tym dziennik "Welt am Sonntag". Tymczasem minister Robert Habeck powiedział pod koniec kwietnia, że udział rosyjskich dostaw ropy naftowej wyniósł w tym okresie tylko niecałe 12 procent.

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy

Niemcy sprowadzają z Rosji więcej ropy, niż deklarowali? Ministerstwo Gospodarki wyjaśnia

Ministerstwo Gospodarki wyjaśniło różnicę między ówczesną wypowiedzią ministra i faktycznym udziałem procentowym rosyjskich dostaw ropy naftowej do Niemiec tym, że niemieckie przedsiębiorstwa importujące ropę naftową sygnalizowały wtedy, że mogą wycofać się wkrótce z umów zawartych przez nie z rosyjskimi dostawcami ropy, jeśli strona rosyjska wstrzyma dostawy ropy albo zostaną one objęte całkowitym embargo.

Poseł Spahn zajął w tej sprawie następujące stanowisko: - Zapowiedziane przez ministra gospodarki Roberta Habecka zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiej ropy naftowej do poziomu 12 procent było najwidoczniej jego spontaniczną oceną.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sankcje wobec Rosji. Uzależnienie Niemiec od rosyjskiej ropy nie uległo zmianie?

Wiceprzewodniczący partii CDU skrytykował przy tym, że uzależnienie Niemiec od dostaw rosyjskiej ropy naftowej praktycznie nie uległo zmianie. W marcu udział rosyjskich dostaw tego surowca do Niemiec wynosił 37 procent.

 

Głosy krytyczne napłynęły także ze strony członków obecnej koalicji rządowej. Utrzymujący się wciąż wysoki poziom uzależnienia Niemiec od rosyjskiej ropy jest "absolutnie niezadowalający", oświadczył ekspert ds. polityki energetycznej klubu poselskiego partii FDP w Bundestagu Michael Kruse w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: