UNICEF bije na alarm: Milionom dzieci grozi śmierć z głodu

Prawie osiem milionów dzieci w wieku poniżej 5 lat może umrzeć wskutek ciężkiego niedożywienia - alarmuje Fundusz ONZ na rzecz Dzieci UNICEF.
Zobacz wideo Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na światowe łańcuchy dostaw żywności? Pytamy eksperta

Z minuty na minutę rośnie na świecie liczba dzieci, które cierpią z powodu ciężkiego niedożywienia – ostrzega niemiecki oddział Funduszu ONZ na rzecz Dzieci UNICEF. Śmierć głodowa grozi w piętnastu krajach prawie ośmiu milionom dzieci, które nie przekroczyły 5. roku życia.

– Właśnie widzimy, jak do beczki prochu dociera ogień – mówi dyrektor wykonawcza UNICEF-u Catherine Russel. Jak dodała, trudno opisać, co znaczy dla dziecka być "skrajnie wycieńczonym".

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl

– Ale natychmiast zaczyna się to rozumieć, gdy spotyka się dziecko, które cierpi z powodu śmiertelnego niedożywienia. I nigdy się tego nie zapomina – powiedziała Catherine Russel. Ostrzegła, że nie ma czasu do stracenia.

– Kto czeka na to, aż ogłoszona zostanie klęska głodu, czeka na śmierć dzieci – podkreśliła.

UNICEF potrzebuje 1,2 mld dolarów

Według UNICEF-u rosnące ceny żywności z powodu wojny w Ukrainie, okresy suszy i gospodarcze konsekwencje pandemii koronawirusa zaostrzyły problem niedożywienia dzieci na świecie.

Aby pomóc zagrożonym głodem dzieciom m.in. w Rogu Afryki i Sahelu, organizacja potrzebuje 1,2 mld dolarów (1,1 mld euro). Dzięki tym środkom chce sfinansować programy pomocy żywnościowej dla kobiet w ciąży i małych dzieci, programy badań wczesnego rozpoznania i leczenia dzieci, cierpiących na ciężkie niedożywienia oraz zakup i dystrybucja gotowej żywności terapeutycznej.

Przewodniczący UNICEF-u w Niemczech Georg Graf Waldersee zaapelował do siedmiu czołowych krajów uprzemysłowionych, zrzeszonych w G7, o zapewnienie i trwałe wzmocnienie systemów pomocy żywnościowej i opiekę zdrowotną nad dziećmi na całym świecie.

W niedzielę (26.06.2022) przywódcy krajów G7 spotykają się na szczycie w bawarskim Elmau. Jednym z tematów ma być problem głodu na świecie. Do G7 należą: USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Włochy i Kanada.

(EPD, AFP, DPA/widz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: