Niemcy obniżyły podatek paliwowy. Właściciele stacji benzynowych mają dylemat

Od 1 czerwca Niemcy obniżają podatki od paliw, ale wielu kierowców może być rozczarowanych. Czego można się spodziewać?

Od 1 czerwca Niemcy obniżają podatek paliwowy. Benzyna klasy "premium" w Niemczech stanieje o 35,2 eurocentów, a olej napędowy o 16,7 eurocentów. To stawki maksymalnie dozwolone przez Unię Europejską. Obniżka podatku obowiązuje przez trzy miesiące i ma odciążyć kierowców w warunkach stale rosnących cen paliw.

Ceny paliw w Niemczech. Właściciele stacji benzynowych mają dylemat

O tym, ile benzyna będzie ostatecznie kosztować kierowców, jednak decydują operatorzy stacji benzynowych i firmy produkujące oleje mineralne. Nie są zobowiązani do przekazywania ulgi podatkowej konsumentom.

Obniżka podatku dotyczy zakupu paliwa w rafineriach i magazynach paliwa. Tak więc nawet paliwo dostarczone we wtorek 31 maja wieczorem będzie zawierać normalny - wyższy - podatek. Właściciele stacji benzynowych mają zatem dylemat, czy już teraz obniżyć cenę, jak tego oczekują klienci, czy poczekać. Może się zatem zdarzyć, że paliwo potanieje, ale nie od razu.

Niemcy. Będą dłuższe kolejki, na stacjach może zabraknąć paliwa

Niektórzy kierowcy opróżnili swoje baki i czekają na tańsze tankowanie. Trudno jednak przewidzieć, czy 1 czerwca przed dystrybutorami paliwa utworzą się długie kolejki oczekujących. - Spodziewamy się większego popytu na początku czerwca, ale nie szturmu kierowców - oświadczył koncern Aral.

Przemawiają za tym także normalne wartości sprzedaży w ostatnich dniach. Z kolei wiceprezes Związku Handlu Samochodowego w Bawarii, Guenter Friedl twierdzi, że wielu kierowców obecnie tankuje mniej paliwa. Świadczy to o tym, że wiele osób czeka na obniżkę podatków, aby zatankować do pełna. Dlatego Friedl spodziewa się, że na stacjach może zabraknąć paliwa.

Fakt, że operatorzy stacji benzynowych dopiero od środy będą mogli kupić paliwo z niższym podatkiem, sprawia, że nie opłaca im się robić zapasów wcześniej. Mogą się zatem pojawić wąskie gardła w dostawach ze względu na możliwości spedycyjne. Nie wykluczają tego nawet koncerny naftowe.

Olej napędowy w Niemczech po obniżce podatku może kosztować poniżej 2 euro za litr

Od kilku tygodni rosną ceny benzyny klasy "premium". Ostatnio podrożał także olej napędowy. W większości krajów UE cena benzyny Super E5 wzrosła nawet bardziej niż w Niemczech. Średnia dzienna cena benzyny Super E10 w Niemczech wynosiła w poniedziałek (30.5.2022) 2,133 euro za litr. Olej napędowy kosztował 2,029 euro. Jeśli obniżka podatku zostałaby w całości przekazana konsumentom, bez dalszego wzrostu cen litr oleju napędowego kosztowałby około 1,86, a benzyny E10 - 1,78 euro.

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?

Obniżenie przez Berlin podatku od paliw jest różnie oceniane. Minister finansów Christian Lindner z FDP napisał na Twitterze: "Ludzi, którzy muszą korzystać z samochodu, nie zostawimy na lodzie".

Z kolei Greenpeace skrytykował: "Akurat partia, która chce, by ochrona klimatu miała charakter wolnorynkowy, wpada w panikę przy pierwszym alarmie cenowym i sięga po wart miliardy rabat na tankowanie".

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: