Niemcy. Olaf Scholz: Jesteśmy zdziwieni krytyką ze strony Polski

Kanclerz Niemiec jest "dość zdumiony" krytyką ze strony Polski. Co dalej z czołgami Leopard, które miały zostać przekazane Polsce? - Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami i chcemy równie poważnie przyspieszyć rozmowy z Polską, jak z Czechami i Słowacją - powiedział Scholz.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spodziewa się, że uzgodniony specjalny fundusz w wysokości 100 miliardów euro znacząco wzmocni Bundeswehrę. - Wkrótce Niemcy będą miały największą konwencjonalną armię w Europie w ramach NATO - powiedział gazetom "Stuttgarter Zeitung" i "Stuttgarter Nachrichten" oraz sieci Neue Berliner Redaktionsgemeinschaft. - To znacząco wzmocni bezpieczeństwo Niemiec i ich sojuszników - podkreślił kanclerz.

Zobacz wideo Pomoc Ukrainie. 1,3 mln ładunku, w tym haubice M777, zostało wysłane z Kanady do Europy

Niemcy. Olaf Scholz o krytyce w związku ze wsparciem dla Ukrainy

Jednocześnie wyraził brak zrozumienia dla krytyki wyrażanej w kraju i za granicą w związku z brakiem wsparcia militarnego dla Ukrainy. - Dostarczyliśmy broń i dostarczymy jej więcej - powiedział Scholz. - Te zamówienia są w toku - wyjaśnił, odnosząc się do uzgodnionych z przemysłem zbrojeniowym dostaw broni, w tym broni ciężkiej.

Szef niemieckiego rządu dodał, że przekazanie Ukrainie samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard zostało uzgodnione na koniec lipca. Ponadto trwa już szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi haubicoarmat PzH 2000.

Przeczytaj więcej informacji z Niemiec na stronie głównej Gazeta.pl.

Olaf Scholz"FAZ": Scholz rujnuje wizerunek niemieckiej polityki. "Drażliwość, speszenie"

Odpowiedź na zarzuty Polski. "Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami"

Kanclerz wyraził także swoje zdumienie krytyką ze strony Warszawy, że Niemcy nie dostarczyły jeszcze Polsce czołgów Leopard w zamian za przekazanie Ukrainie czołgów T72 z zasobów polskiej armii. - Prowadzimy rozmowy ze wszystkimi naszymi wschodnioeuropejskimi partnerami i chcemy równie poważnie przyspieszyć rozmowy z Polską, jak z Czechami i Słowacją - powiedział Scholz. Z rządem Czech, który bezzwłocznie dostarczy Ukrainie czołgi T72, "zawarto precyzyjne porozumienie, co i kiedy będziemy im dostarczać" - zaznaczył.

 

Kanclerz podkreślił, że wszyscy sojusznicy Niemiec wiedzą, "iż Bundeswehra nie dysponuje dużymi zapasami pojazdów operacyjnych, które trzeba tylko wysłać". Poważnym problemem jest - jak zaznaczył - to, że Bundeswehra od 2010 roku była niedofinansowana. To "ograniczyło nasze zdolności obronne", powinno się to jednak teraz zmienić dzięki specjalnemu funduszowi w wysokości 100 miliardów euro.

(AFP/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Wołodymyr ZełenskiAustria. W tekście o Zełenskim użyto porównania z nazistowskich magazynów

Więcej o: