Niemcy chcą wspierać rosyjskich dziennikarzy, którzy uciekli z kraju

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) chce, by dziennikarze, którzy wyjeżdżają z Rosji mogli zostać w Niemczech po wygaśnięciu ich wizy turystycznej.

Niemiecki rząd pracuje nad ustawą o imigracji wykwalifikowanych pracowników, która ułatwiłaby pobyt w Niemczech m.in. rosyjskim dziennikarzom, narażonym na represje w swoim kraju. Poinformowała o tym minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel".

Na razie trwa debata w tej sprawie między koalicyjnymi partiami, ale rząd Niemiec chce jeszcze przed letnią przerwą poprawić sytuację rosyjskich dziennikarzy w Niemczech.

Zobacz wideo To nie propaganda Kremla wyprała Rosjanom mózgi. Sami wypierają fakt inwazji na Ukrainę

DJV: Dziennikarze to też wykwalifikowani pracownicy

Z zadowoleniem plany te przyjął przewodniczący Związku Niemieckich Dziennikarzy (DJV) Frank Ueberall. Jak powiedział, "wykwalifikowanymi pracownikami są nie tylko eksperci IT czy inżynierowie, ale także dziennikarze". Trzymiesięczne wizy turystyczne, jego zdaniem, mogą być jedynie rozwiązaniem doraźnym, umożliwiającym krytycznym dziennikarzom ucieczkę przed reżimem Putina.

Ueberall skrytykował jednocześnie, że unijna dyrektywa w sprawie masowego napływu uchodźców nie dotyczy Rosjan, którzy uciekli, a tylko Ukraińców. „Obie grupy uciekają przed wojną i opresjami. My w Niemczech nie powinniśmy rozróżniać" – powiedział. Dyrektywa UE, która została wprowadzona po wybuchu wojny w Ukrainie, przyznaje wszystkim Ukraińcom natychmiastowe prawo do pobytu na terenie całej UE.

Amerykańskie haubice M777 podczas przygotowań do strzelaniaKreatywni Ukraińcy, zachodnie działa i rosyjska dominacja znika

Krytyczni i niezależni dziennikarze są niezbędni dla demokratycznej przyszłości w Europie Wschodniej,  ostrzegł przewodniczący DJV. Dlatego „państwo niemieckie i społeczeństwo obywatelskie powinny umożliwić pracę dziennikarską pracownikom mediów, którzy uciekli". Według DJV nie wiadomo, ilu rosyjskich dziennikarzy i dziennikarek uciekło z ojczyzny od czasu ataku na Ukrainę.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: