Proces przeciwko Putinowi? Były sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego: Sytuacja jest wyjątkowo dobra

Były sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Wolfgang Schomburg wierzy w przyszły sukces procesu o zbrodnie wojenne przeciwko rosyjskim wojskom. - Sytuacja jest wyjątkowo dobra, ponieważ w pierwszej kolejności ustanowiono jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego - tłumaczył w czwartek prawnik w rozmowie z rozgłośnią Bayerischer Rundfunk.

Wolfgang Schomburg dodał, że Ukraina już po rosyjskiej interwencji wojskowej w 2014 roku poddała się jurysdykcji Trybunału Karnego. Dlatego też do przeprowadzenia takiego procesu nie jest wymagane postanowienie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której Rosja ma prawo weta.

Zobacz wideo Kowal: Zachodni politycy powinni zrozumieć, że Rosja jest strukturalnie niebezpieczna

Zbrodnie Władimira Putina w Ukrainie. "Mało prawdopodobne, by poszczególni żołnierze stanęli przed sądem"

Do zbrodni, które mogłyby być sądzone przed Trybunałem, należą zbrodnie wojenne popełnione przez wojska rosyjskie. Schomburg wymienił też zbrodnie przeciwko ludzkości, do których należą celowe zabójstwa i gwałty, a także tzw. eksterminacja, czyli masowe zabijanie części lub całej ludności cywilnej.

Odróżnia się je od ludobójstwa na podstawie Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, gdzie czyn musi być skierowany przeciwko grupie narodowej, etnicznej lub religijnej.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Obecnie jest mało prawdopodobne, by poszczególni żołnierze zostali postawieni przed sądem - ocenił Schomburg. - Ale ze względu na to, że znane są konkretne nazwiska i numery jednostek stosunkowo łatwo jest zacząć od konkretnej sytuacji - uznał.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Władimir Putin stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym? Były sędzia MTK: Mam taką nadzieję

Na pytanie, czy w przyszłości spodziewa się również postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, Schomburg powiedział: - Mam taką nadzieję. Nie byłby on pierwszym przywódcą państwa, który musiał odpowiedzieć za swoje czyny.

Zlikwidowano kolejnego rosyjskiego dowódcę Wojna w Ukrainie. Kolejny rosyjski dowódca zginął podczas walk

Były sędzia wyraził nadzieję, że tajne nakazy aresztowania będą wykonywane np. podczas przyszłych podróży zagranicznych prezydenta Rosji. Za mało prawdopodobne uznał, że Putin mógłby zostać namierzony w Moskwie, "ale na tym etapie nie chcę niczego wykluczać. Dochodziło do udanych uprowadzeń także z innych krajów" - powiedział były sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: