Nawalny wzywa do "kampanii reklamowej" przeciwko propagandzie Putina

Rosja prezydenta Putina represjonuje niezależne media i krytykę społeczną. Opozycjonista Aleksiej Nawalny wzywa amerykańskich gigantów internetowych i państwa zachodnie, by reklamami walczyły z rosyjską propagandą.

Przebywający w więzieniu krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wezwał rządy państw zachodnich i amerykańskie firmy internetowe do otwarcia „frontu informacyjnego" w Rosji. W przesłaniu do wielu zachodnich przywódców i dyrektora generalnego Mety Marka Zuckerberga, Nawalny napisał na Twitterze, że powinni oni „rozbić propagandę" prezydenta Władimira Putina „za pomocą możliwości reklamowych w mediach społecznościowych". Powtórzył: „Potrzebujemy reklamy, dużo reklamy".

„Łączenie naprawdę szaleńczej propagandy na wszystkich kanałach przez całą dobę, zamykanie i blokowanie niezależnych mediów i stron internetowych zaczyna powoli przynosić efekty" - napisał opozycjonista o sytuacji w Rosji.I dodał: „Faktem jest, że większość obywateli Rosji ma całkowicie wypaczone wyobrażenie o tym, co dzieje się na Ukrainie".

Mariupol Rosja otworzyła ogień na własnym terytorium. Żołnierz: To nasi strzelali

A sondaże pokazujące, że w ostatnim czasie poparcie dla Putina wzrosło, Nawalny określił jako „kłamstwa". Rosja "zamknęła i zablokowała wszystkie niezależne media, w tym te bardziej ostrożne, w ciągu zaledwie półtora miesiąca". „Czy byłoby to konieczne, gdyby wojna z Ukrainą rzeczywiście miała takie poparcie"? - pyta Nawalny.

Sondaż przeprowadzony pod koniec marca wykazał, że poparcie dla Putina i wojny na Ukrainie wynosiło wśród Rosjan około 80 procent.

Zobacz wideo Cmentarzysko samochodów w Buczy. Rosjanie spalili auta cywilów uciekających z miasta

Apel do Bidena i Johnsona

Nawalny napisał, że większość obywateli Rosji nie wie, co dokładnie dzieje się w Ukrainie. W ich oczach Putin prowadzi „małą, bardzo udaną wojnę z bardzo niewielkim rozlewem krwi". Odnosząc się do nachalnej propagandy Kremla Nawalny napisał: Swoi żołnierze będą czczeni jako bohaterowie, a winą za cywilne ofiary wojny zostaną obarczeni „bezwzględni naziści i Zachód". A zwycięstwo Rosji jest konieczne, aby zapobiec „trzeciej wojnie światowej".

Sam Kreml nazywa inwazję na Ukrainę „specjalną operacją wojskową". Media mają zakaz, pod groźbą kar, nazywania jej wojną. Rząd rosyjski uzasadnia inwazję na Ukrainę m.in. „denazyfikacją" kraju. Od 24 lutego władze sukcesywnie blokują Twittera, Instagram i większość niezależnych mediów. 

Władimir Bortko w rosyjskiej telewizji Rosyjscy propagandyści skręcają się na wizji po zatonięciu "Moskwy"

"Rozbić propagandę Putina"

„Tak, można powiedzieć, że wielu, którzy wierzą kremlowskiej propagandzie, lubi być oszukiwanych" - napisał Nawalny. „Nie są skłonni do podjęcia nawet najbardziej elementarnego wysiłku, aby usłyszeć inną alternatywną opinię". Jego zdaniem szansą jest jednak fakt, że większość Rosjan, mimo blokad, nadal korzysta z serwisów YouTube, Instagram, Whatsapp, Google czy Facebook. Dlatego Nawalny proponuje „kampanię reklamową" z ogłoszeniami w różnych zachodnich serwisach internetowych. Zwraca uwagę, że rozpowszechnianie zwykłych postów przez osoby prywatne również może być w Rosji karane.

Krytyk Kremla wzywa m.in. prezydenta USA Joe Bidena, premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do „rozbicia propagandy Putina" za pomocą reklam w mediach społecznościowych. Nawalny jest przekonany: "Nawet jeśli taka reklama zostanie kupiona po pełnej cenie komercyjnej, jej koszt będzie śmieszny w porównaniu z ceną tej wojny". (AFP/Ajar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: