Niemiecka minister pojechała na urlop w czasie powodzi. Teraz rezygnuje. Na konferencji była bliska łez

Niemiecka minister ds. rodziny wyciąga konsekwencje z urlopu, na jaki pojechała z rodziną, kiedy Niemcy nawiedziła katastrofalna powódź.

W związku z krytyką dotyczącą jej urlopu we Francji krótko po klęsce powodzi w Niemczech, niemiecka minister ds. rodziny Anne Spiegel zrezygnowała ze stanowiska. Z powodu politycznej presji zdecydowała się „zwolnić urząd federalnej minister ds. rodziny" – wyjaśniła w poniedziałek (11.4.2022) w Berlinie. Dodała, że czyni to z myślą o ministerstwie, które „stoi przed poważnymi wyzwaniami politycznymi" i nie chce narażać je na szkody. 41-letnia polityk Zielonych została zaprzysiężona jako minister w grudniu 2021 r.

Zobacz wideo Banachewycz: Niemcy na razie prezentują postawę niegodną przywództwa w Europie

Tłumaczyła się z wyjazdu

Zanim Anne Spiegel została szefową resortu ds. rodziny w rządzie Olafa Scholza, pełniła funkcję minister środowiska Nadrenii-Palatynatu, landu nawiedzonego w połowie lipca 2021 przez katastrofalną powódź w dolinie rzeki Ahr. Dziesięć dni po powodzi Spiegel wyjechała z rodziną na czterotygodniowy urlop do Francji. 

W weekend nasiliła się krytyka obecnej minister ds. rodziny, szczególnie ze strony opozycyjnej chadecji CDU/CSU. W niedzielę wieczorem (10.4.2022), na zwołanej pośpiesznie konferencji prasowej w Berlinie, Spiegel – wyraźnie poruszona i bliska łez – wyjaśniła powody swojej ówczesnej decyzji. Powołała się na swoje obszerne obowiązki zawodowe, problemy zdrowotne męża oraz spowodowane pandemią koronawirusa obciążenie rodziny z czwórką małych dzieci.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.Reuters: Wysocy urzędnicy Unii Europejskiej byli szpiegowani

Podwójne obowiązki

Od 2016 r. Anne Spiegel była ministrem ds. rodziny w Nadrenii-Palatynacie, a także główną kandydatką swojej partii w wyborach regionalnych w marcu 2021 r. W styczniu 2021 r. objęła komisarycznie także stanowisko minister środowiska. Gdy w maju 2021 r. powstał nowy rząd Nadrenii-Palatynatu, zrezygnowała z teki minister rodziny i pozostała szefową resortu środowiska. (AFP/dom) 

Władimir PutinFrancja wydala sześciu rosyjskich agentów [PODSUMOWANIE]

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: