Finlandia do NATO? Steinmeier obiecuje pełne poparcie. Apeluje: Rosja musi to zakończyć

Podczas wizyty w Helsinkach prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier obiecał pełne poparcie ze strony Niemiec dla ewentualnego członkostwa Finlandii w NATO.

− Stoimy twardo po stronie Finlandii − powiedział Frank-Walter Steinmeier w piątek 8 kwietnia na  konferencji prasowej z udziałem prezydenta Finlandii Sauli Niinisto w Helsinkach. W związku z rosyjską inwazją w Ukrainie i ożywioną debatą w Finlandii na temat porzucenia swojej neutralności i przystąpienia do zachodniego sojuszu obronnego NATO Steinmeier zapewnił Niinisto, że Niemcy wesprą te kroki. "Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmie Finlandia, może ona być pewna niemieckiego poparcia".

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla portalu informacyjnego ZDFheute.de Niinisto powiedział, że oczekuje silnego poparcia parlamentu dla wniosku o członkostwo w NATO. I może sobie wyobrazić, że "znaczna większość, być może dwie trzecie, poprze ten wniosek". 

Finlandia to kraj UE, który ma zdecydowanie najdłuższą granicę z Rosją - 1300 km i podobnie jak sąsiednia Szwecja nie jest członkiem NATO. Współpracuje jednak blisko z Sojuszem.

Więcej aktualnych informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Orban nie jest już lojalnym sojusznikiem NATO? Fogiel: Nic na to nie wskazuje

Wojna w Ukrainie. Prezydent Niemiec apeluje: Rosja musi to zakończyć

W Helsinkach prezydent Niemiec ponownie ostro potępił rosyjską agresję na Ukrainę. − Tylko Rosja jest odpowiedzialna za barbarzyński rozlew krwi na Ukrainie. I Rosja musi to zakończyć − powiedział Steinmeier. Zaapelował także do przywódcy Kremla Władimira Putina: "Panie prezydencie, niech Pan zatrzyma to szaleństwo". Z kolei prezydent Finlandii podkreślił, że atak na Ukrainę doprowadził do nowego sposobu patrzenia na bezpieczeństwo. − To był szok dla nas wszystkich – dodał Sauli Niinistö.

W wywiadzie portalu informacyjnego ZDFheute.de prezydent Finlandii opowiedział się za wprowadzeniem embarga energetycznego wobec Rosji. Aby "przywołać Putina do porządku, należy wprowadzić jeszcze ostrzejsze sankcje", "teraz muszą one dotyczyć dostaw energii" - zażądał Niinisto.

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier już wkrótce z wizytą w Polsce

Frank-Walter Steinmeier uda się w najbliższy wtorek 12 kwietnia do Polski. Prezydent Niemiec rozważa także podróż do Kijowa. Powiedział, że tylko w kilku stolicach świata bywał tak często jak tam i dodał: - Oczywiście, myślę też o tym, kiedy przyjdzie odpowiedni moment na moją kolejną wizytę w Kijowie.

Polskę w sobotę odwiedzi z kolei Ursula von der Leyen. Jak informuje przedstawicielstwo UE w Polsce, "w uznaniu zasadniczej roli Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed inwazją na Ukrainę, 9 kwietnia w Warszawie odbędzie się konferencja darczyńców 'Stand Up For Ukraine' zwołana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i premiera Kanady Justina Trudeau". Jak czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej przedstawicielstwa, "prezydent Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniu osobiście, wraz z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, natomiast premier Trudeau będzie w nim uczestniczył zdalnie".

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: