Niemcy. Olaf Scholz zwrócił się do Władimira Putina: Nie waż się tego zrobić

Olaf Scholz po raz kolejny odrzucił natychmiastowe wstrzymanie dostaw surowców z Rosji. Wytknął też innym krajom UE niekonsekwencję. Prezydent Niemiec mówił również o ewentualnym ataku Rosji na kraje członkowskie NATO. I ostrzegł Władimira Putina.

Szef niemieckiego rządu Olaf Scholz po raz kolejny odrzucił możliwość wprowadzenia natychmiastowego embarga na import surowców energetycznych z Rosji. Jak mówił w niedzielę wieczorem w telewizji ARD, nagłe wstrzymanie dostaw doprowadziłoby do paraliżu całych gałęzi niemieckiej gospodarki. - Tu chodzi o niewiarygodnie dużo miejsc pracy - dodał.

Zobacz wideo Banachewycz: Niemcy na razie prezentują postawę niegodną przywództwa w Europie

Olaf Scholz o rezygnacji z rosyjskiego gazu. Kanclerz Niemiec wytyka, że inne kraje się na to nie decydują

Niemiecki kanclerz skrytykował wyliczenia ekspertów, według których Niemcy poradziłby sobie ogłaszając embargo na rosyjski gaz. Jego zdaniem to "tylko matematyczne modele operujące teoretycznymi ilościami dostępnego gazu", bez rzeczywistych uwarunkowań - m.in. możliwości transportu surowca. Scholz powiedział, że instalacje, za pomocą których rozprowadzano by gaz czy ropę, nie są jeszcze gotowe.

 

Olaf Scholz odniósł się do wezwań o natychmiastowe embargo pod adresem Niemiec z innych, głównie wschodnioeuropejskich krajów UE. - Wielu, którzy publicznie mówią o tym, co należałoby zrobić, sami nadal importują z Rosji gaz, ropę i węgiel. I sami nie podjęli jeszcze decyzji w tej sprawie. Pokazuje to, że decyzja, którą podejmujemy, jest bardzo przemyślana - mówił. Scholz nie wymienił przy tym konkretnie żadnego państwa.

Kanclerz Niemiec zapewnił, że Niemcy starają się jak najszybciej odejść od importu surowców energetycznych z Rosji, a pierwsze decyzje w tej sprawie zostały już podjęte. Jak mówił, już w tym roku Niemcy mogą uniezależnić się od rosyjskiego węgla. Zapewnił, że także w sprawie ropy może się to stać bardzo szybko.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Uchodźcy z UkrainyWojna w Ukrainie. Polska i Niemcy apelują do KE o pomoc

Olaf Scholz do Władimira Putina: Nie waż się tego zrobić

Scholz zapowiedział, że Niemcy i pozostałe kraje NATO będą wzmacniać swoje armie, aby chronić się przed możliwymi atakami ze strony Rosji. - Będziemy tak silni, aby nikt nie mógł się odważyć nas zaatakować - stwierdził. 

Jak dodał, sygnał pod adresem Moskwy i prezydenta Władimira Putina brzmi: "Nie waż się". Scholz podkreślił, że kraje NATO w Europie Środkowo-Wschodniej mogą liczyć na Niemcy. - Atak byłby atakiem również na nas - mówił pytany o ewentualne działania Rosji wymierzone w Polskę czy kraje bałtyckie.

Szef niemieckiego rządu zapewnił, że Niemcy będą wydawać dwa procent swojego PKB na obronność. Potwierdził też doniesienia prasy, że rozważany jest zakup przez Niemcy nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej. Gazeta "Bild am Sonntag" podawała wcześniej, że chodzi o izraelski system Arrow-3 zwany "żelazną kopułą". 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Olaf ScholzBerlin planuje tarczę antyrakietową nad Niemcami. Może objąć Polskę

Więcej o: