Ambasador Ukrainy w Niemczech nazywa koncert solidarności z Ukrainą z udziałem Rosjan "afrontem"

Ambasador Ukrainy w Niemczech nie wziął udziału w koncercie solidarności zorganizowany przez prezydenta Niemiec. Powodem jest udział rosyjskich artystów.

Ambasador Ukrainy w Niemczech nie wziął udziału w koncercie solidarności zorganizowany przez prezydenta Niemiec. Powodem jest udział rosyjskich artystów.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

„Tylko rosyjscy soliści, żadnych Ukraińców" – napisał Andrej Melnyk na Twitterze w niedzielę. „Afront. Przepraszam, będę trzymał się z daleka".

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Filharmonicy Berlińscy zaprosili na koncert, by wyrazić solidarność z Ukrainą.

Rzeczniczka prezydenta Niemiec, Cerstin Gammelin, wyraziła ubolewanie z powodu decyzji ambasadora. Zaznaczyła, że koncert ten był okazją do zajęcia wspólnego stanowiska w sprawie Ukrainy. „Szkoda, że nie możemy wysłać tego sygnału wspólnie".

Gammelin podkreśliła, że w głównej części programu znalazła się postać ukraińskiego kompozytora Valentina Silwestrowa, który w wieku 84 lat właśnie uciekł ze swojej ojczyzny. Bezpośrednio po oficjalnej części koncertu zagrał on na fortepianie swój najnowszy utwór, w którym podejmuje temat ucieczki. 

Zobacz wideo Lesia Vakuliuk opowiada o obecnej sytuacji w Ukrainie

"My, Ukraińcy, nie mamy ochoty na wielką kulturę rosyjską'. Basta"

Melnyk napisał na Twitterze, odpowiadając na stanowisko Gammelin: „Boże drogi, dlaczego prezydentowi federalnemu tak trudno jest uświadomić sobie, że dopóki rosyjskie bomby spadają na miasta i dzień i noc mordowane są tysiące cywilów, my, Ukraińcy, nie mamy ochoty na wielką kulturę rosyjską. Basta".

Słynna orkiestra, w której grają również muzycy z Ukrainy, Rosji i Białorusi, zagrała w małym składzie w oficjalnej rezydencji prezydenta Niemiec utwory rosyjskich i polskich kompozytorów.

Rosyjski główny dyrygent Berlińskich Filharmoników, Cyryl Petrenko, z powodu choroby musiał w krótkim czasie odwołać spotkanie. Zastąpił go Nodoka Okisawai.

Prezydent Niemiec rozpoczął uroczystość przemówieniem w formie wideo.

(DPA/gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: