Berlin na granicy możliwości przyjmowania uchodźców z Ukrainy. "Było 45 osób dziennie, teraz 10 tys."

Im dłużej trwa wojna w Ukrainie, tym więcej ludzi ucieka - także do Niemiec. W Berlinie struktury umożliwiające ich przyjęcie już nie wystarczają.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy przyjeżdżają do Niemiec autobusami, prywatnymi samochodami i pociągami. Dla większości z nich podróż kończy się w Berlinie, dokąd docierają pociągi z Frankfurtu nad Odrą lub bezpośrednio z Warszawy.

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Poranna Rozmowa. Gazeta.pl (07.03)

Stolica Niemiec jest na granicy możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. "Mamy do czynienia z niezwykle dynamicznym rozwojem sytuacji: na początku tygodnia przyjmowaliśmy 45 osób, a teraz codziennie przybywa ich ponad 10 tysięcy. To ogromne wyzwanie, któremu staramy się sprostać" - powiedziała Franziska Giffey, burmistrz Berlina, w programie "Morgenmagazin" stacji ZDF.

Z jednej strony wykorzystywane są punkty przyjmowania uchodźców, specjalne ośrodki, hostele i schroniska młodzieżowe, z drugiej zaś istnieje duże zaangażowanie osób prywatnych. "W tej chwili damy radę tylko wspólnymi siłami. Dochodzimy jednak coraz bliżej do granic naszych możliwości" - powiedziała Giffey.

Ze względu na to, że większość osób z Ukrainy dociera właśnie do Berlina, pilnie potrzebna jest ogólnokrajowa organizacja i rozlokowanie uchodźców. - Nie możemy tego zrobić sami na taką skalę przy istniejących w Berlinie strukturach - mówi Giffey.

Przedmieścia Kijowa po ataku bombowym, 6.03.2022Szef BBN o zakazie lotów nad Ukrainą: To jest cienka czerwona linia

11 tys. uchodźców z Ukrainy jednego dnia

Jak poinformował w niedzielę rano berliński Senat, osoby z Ukrainy będą przewiezione także do innych krajów związkowych. W związku z tym z dworca w Berlinie odjeżdżać będą autobusy do 13 innych krajów związkowych, z wyjątkiem Bawarii i Hamburga.

Tylko w piątek do miasta przybyło ponad 11 tys. uchodźców z Ukrainy - podała administracja Senatu. Jest oczywiste, że w najbliższych dniach nadal będą napływać tysiące ludzi - wyjaśnia Giffey. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec podkreśla, że obecnie trudno jest sporządzić prognozę. Do niedzieli niemiecka policja zarejestrowała 37 786 Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju - prawie 10 tys. więcej niż poprzedniego dnia.

Jednocześnie ministerstwo zwróciło uwagę, że rzeczywista liczba uchodźców wojennych przybywających do Niemiec może być znacznie wyższa, ponieważ dane policji pokazują tylko część uchodźców, także z powodu braku kontroli granicznych. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) spodziewa się, że ochrony w Niemczech będzie szukać nawet 225 tys. osób z Ukrainy. Według danych IOM Ukrainę opuściło już 1,45 mln osób.

(DPA, EPD/ gwo)

O wojnie w Ukrainie i sankcjach na Rosję przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Przedmieścia Kijowa, 06.03.2022Pentagon: 60-kilometrowy konwój wojskowy w kier. Kijowa wciąż stoi w miejscu

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: