W Monachium, według rzecznika Biura Administracji Okręgowej (KVR), liczba osób opuszczających Kościół podwoiła się. - W pierwszej połowie stycznia, tj. przed raportem, mieliśmy ok. 80 wystąpień z Kościoła w ciągu dnia roboczego. Od 20 stycznia, tj. od czasu opublikowania raportu odnotowano około 150-160 wystąpień z Kościoła w przeliczeniu na dzień roboczy, czyli około dwóch razy więcej - podkreślił.
Aktów apostazji może być jeszcze więcej. - Zainteresowanie jest z pewnością trzy razy większe niż na początku roku - powiedział rzecznik agencji DPA. - Ale nie możemy mu sprostać. Granicą są tu nasze możliwości, zwłaszcza pod względem kadrowym - dodał. W KVR wydłużono godziny otwarcia i zatrudniono więcej osób.
- Pomimo przedłużonych godzin otwarcia i przesunięcia pracowników prawdopodobnie nie uda się sprostać oczekiwaniom ze względu na bardzo wysokie zapotrzebowanie. Mimo podjętych środków prawdopodobnie nie będzie możliwe załatwienie wszystkich wniosków o wystąpienie z Kościoła w odpowiednim czasie - stwierdził.
Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl
Inne miasta w Bawarii potwierdzają ten trend. Urząd Stanu Cywilnego w Norymberdze odnotował 617 rezygnacji. Między 20 stycznia i 14 lutego z członkostwa w Kościele zrezygnowało 617 osób, w tym 381 z Kościoła katolickiego, 234 z Kościoła Protestanckiego i dwie z innych Kościołów. Dwa lata temu Urząd Stanu Cywilnego posiadał tylko 372 rezygnacje w tym samym okresie, z czego 200 dotyczyło katolików, 165 protestantów i 7 innych wierzeń.
W Ingolstadt od 20 stycznia do 17 lutego rezygnację złożyły 254 osoby od 20 stycznia do 17 lutego; w tym samym okresie ubiegłego roku było ich 84. - Urząd Stanu Cywilnego zgłasza utrzymujący się wysoki popyt na wyznaczanie terminów rezygnacji - przekazał rzecznik miasta.
Raport przedstawiony 20 stycznia na zlecenie archidiecezji Monachium i Fryzyngi wykazał, że przypadki nadużyć seksualnych nie były w niej odpowiednio traktowane przez dziesięciolecia. Eksperci szacują, że było co najmniej 497 ofiar oraz 235 domniemanych sprawców, ale jednocześnie zakładają znacznie wyższą liczbę niezgłoszonych przypadków. W raporcie wysunięto poważne oskarżenia wobec m.in. emerytowanego papieża Benedykta XVI. Joseph Ratzinger został oskarżony o czterokrotne uchybienia w sprawach dotyczących nadużyć.