Prezydent Niemiec ostro do Putina. "Niech pan rozwiąże pętlę na szyi Ukrainy"

Wybrany w niedzielę na drugą kadencje prezydenta Niemiec Frank-Walter Steinmeier w zdecydowanych słowach zwrócił się do prezydenta Rosji. Steinmeier przestrzegł też przed zagrożeniem wojną w Europie.

Apeluję do prezydenta Putina. Niech pan rozwiąże pętlę na szyi Ukrainy i szuka z nami drogi, która pozwoli zachować pokój w Europie –  powiedział Steinmeier tuż po tym, jak ponownie został wybrany na prezydenta RFN  przez Zgromadzenie Federalne. 

Steinmeier w jasnym słowach przypisał Rosji odpowiedzialność za napiętą sytuację wokół Ukrainy, zaznaczając, że znajdujemy się w samym środku zagrożenia militarnym konfliktem, wojny w Europie Wschodniej. Mogę tylko przestrzec prezydenta Putina. Proszę nie lekceważyć siły demokracji – powiedział zdecydowanie Steinmeier. Przypomniał, że z Waszyngtonu, Paryża i Berlina płynie w tych dniach taki sam przekaz: „Chcemy pokojowego sąsiedztwa we wzajemnym szacunku".

Zobacz wideo Czego obawiają się Ukraińcy? Andrusieczko: Mamy takie trzy czarne scenariusze

Steinmeier do państw NATO: „ Możecie na nas polegać"

Ocenił także, że nie sposób błędnie interpretować gromadzenia się rosyjskich wojsk. To jest zagrożeniem dla Ukrainy – powiedział prezydent RFN. Podkreślił, że ludzie na Ukrainie mają „prawo do życia bez strachu i poczucia zagrożenia, do samostanowienia i suwerenności". Steinmeier nie pozostawił wątpliwości co do tego, że ci, którzy próbują to zniszczyć „spotkają się z naszą stanowczą odpowiedzią".

Steinmeier podkreślił, że pokój musi być wciąć wypracowywany na nowo, w dialogu, ale tam, gdzie jest to konieczne, również z jasnością, odstraszaniem i determinacją. Zwrócił się też państw NATO zapewniając, że przesłanie Niemiec brzmi: „Możecie na nas polegać".

(RTR,DPA, AFP/ gwo)

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle

 
Więcej o: