Media: Ukraina oficjalnie prosi Niemcy o broń. "Wezwanie o pomoc i lista życzeń"

Według "Sueddeutsche Zeitung" Ukraina zwróciła się do Berlina o dostawę uzbrojenia defensywnego w obliczu groźby rosyjskiej inwazji.

Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung" powołuje się na pismo ambasady Ukrainy w Berlinie do niemieckiego MSZ, które jest – jak pisze – "połączeniem wezwania o pomoc i listy życzeń". Ukraina apeluje, by niemiecki rząd "poważnie potraktował zagrożenie wojną" w obliczu koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

Zobacz wideo Inwazja Rosji na Ukrainę już w lutym? Pytamy ambasadora Ukrainy w Polsce

W piśmie wymieniono szczegółowo uzbrojenie, które Ukraina ma nadzieję otrzymać od Niemiec. Podkreśla, że chodzi wyłącznie o broń defensywną.

Według „SZ" wymieniono systemy obrony przeciwlotniczej i rakietowej średniego zasięgu, przenośne systemy obrony przeciwlotniczej i rakietowej, broń przeciwko dronom, systemy broni mikrofalowej, elektroniczne systemy lokalizacji, a także noktowizory, kamery monitoringu i amunicja. Kijów liczy również na pojazdy o zwiększonej ochronie przeciwminowej oraz roboty do rozbrajania ładunków wybuchowych.

Konflikt Rosja-UkrainaJakie sankcje zabolą Rosję? Ambasador Ukrainy: Gospodarcze i finansowe

Niemiecka powściągliwość

Ukraina zwraca się o "możliwie szybkie rozpatrzenie prośby". Powołuje się na Kartę Narodów Zjednoczonych oraz zapisane w jej artykule 51 "naturalne prawo do indywidualnej albo kolektywnej samoobrony".

Niemcy – w przeciwieństwie do niektórych sojuszników z NATO, jak USA, Polska, Wielka Brytania, kraje bałtyckie i Czechy – wykluczają możliwość dostarczania broni na Ukrainę. Wskazują na wieloletnie praktyki w sferze eksportu uzbrojenia, a także na umowę koalicyjną między partiami SPD, Zielonych i FDP, zobowiązująca do "restrykcyjnej polityki dotyczącej eksportu broni". 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dotąd Berlin nie zezwolił też na przekazanie Ukrainie przez Estonię haubic, pochodzących jeszcze z zasobów dawnej NRD. Zapowiedział za to dostarczenie Ukrainę 5000 hełmów.

(widz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: