Niemcy. Rząd musi przesunąć cel szczepień. Nie uda się go wypełnić w terminie

Celem było zaszczepienie przeciwko COVID-19 do 7 stycznia 2022 r. przynajmniej jedną dawką 80 procent mieszkańców Niemiec. Nie będzie to jednak możliwe.
Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia? Prof. Wiącek: Tak, w stanie klęski żywiołowej

Do tej pory zaszczepiono w Niemczech na COVID-19 przynajmniej jedną dawką około 74 procent mieszkańców kraju, czyli 61,4 mln - pisze "Bild am Sonntag", cytując rzecznika rządu Steffena Hebestreita. Celem rządu było zaszczepienie do 7 stycznia przynajmniej jedną dawką 80 procent populacji, ale - jak przyznał Hebestreit - zaszczepienie do tego czasu około 5,3 miliona osób nie będzie możliwe.

Więcej wiadomości na temat pandemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Niemcy. Niepełny obraz sytuacji pandemicznej

W drugi dzień świąt Instytut Roberta Kocha (RKI) odnotował w ciągu 24 godzin 10 100 nowych infekcji koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 88 osób, a ogólnokrajowa siedmiodniowa zapadalność na 100 tys. mieszkańców spadła do poziomu 220,7.

Włochy walczą z koronawirusem. Mediolan, kolejka na wymaz i test na obecność koronawirusa. U niezaszczepionych seniorów ryzyko intensywnej terapii 85 razy większe

RKI przestrzega jednak, by dane te traktować z ostrożnością ze względu na związane z okresem świątecznym przestoje w przepływie informacji z urzędów ds. zdrowia i mniejszą liczbę wykonywanych testów.

Omikron w całych Niemczech

W swoim najnowszym cotygodniowym raporcie RKI pisze, że wysoce zakaźny wariant omikron pojawił się już we wszystkich krajach związkowych Niemiec. Mimo, że większość infekcji jest nadal wywoływana przez wariant delta koronawirusa, jest tylko kwestią czasu, kiedy omikron stanie się dominującym wariantem wirusa również w Niemczech.

Koronawirus w Europie (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus. Ponad 6 tys. nowych zakażeń. Zmarło 16 pacjentów chorujących na COVID-19

W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jeszcze bardziej ograniczone zostaną kontakty w życiu prywatnym i publicznym. Najpóźniej od 28 grudnia w całych Niemczech zamknięte będą dyskoteki, a duże ponadregionalne imprezy odbywać się będą przy pustych trybunach. Na spotkaniach prywatnych ma obowiązywać ogólny limit dziesięciu osób - nawet w przypadku osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Dzieci poniżej 14. roku życia nie są przy tym limicie brane pod uwagę.

Niektóre kraje związkowe (m.in. Hamburg i Meklemburgia-Pomorze Przednie) wprowadziły już wcześniej restrykcje dotyczące kontaktów.

(DPA, AFP/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: