Dietmar Woidke rezygnuje z funkcji koordynatora ds. współpracy z Polską

Od ośmiu lat premier Brandenburgii Dietmar Woidke z SPD był jednocześnie koordynatorem niemieckiego MSZ do spraw współpracy z Polską.
Zobacz wideo Czy chce Pan być znowu premierem? Tusk: Mogę, ale nie muszę być

O zamiarze rezygnacji z tej funkcji Woidke poinformował nową szefową niemieckiej dyplomacji Annalenę Baerbock. "Przez dwie kadencje pełniłem tę honorową funkcję z wielką radością" - napisał polityk w liście, którego treść ujawnił rzecznik rządu Brandenburgii Florian Engels.

"Z dumą spoglądam wstecz na to, co udało się osiągnąć, w szczególności w dziedzinie poprawy transgranicznej infrastruktury transportowej i współpracy policyjnej, jak również wzmocnienie Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży" - podkreślił.

Annalena Baerbock i Zbigniew RauPrasa o wizycie szefowej MSZ Niemiec w Polsce: "Pouczenia" i "lodowata atmosfera"

Względy partyjne

Regionalnej gazecie "Maerkische Oderzeitug" Woidke przekazał, że jego rezygnacja ma związek ze zmianą na czele niemieckiego resortu spraw zagranicznych, który objęła polityk Zielonych Annalena Baerbock. - Zgodnie z tradycją koordynatorzy powoływani są przez ministrów i z reguły jest to związane z partią - wyjaśnił Woidke, który sam należy do SPD.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena BaerbockSzefowa MSZ Niemiec: Nord Stream 2 obecnie nie może uzyskać zezwolenia

Został on koordynatorem MSZ ds. współpracy międzyspołecznej i transgranicznej z Polską w 2014 roku, gdy szefem niemieckiej dyplomacji był socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier. Jak zauważa agencja DPA, Woidke działał m.in. na rzecz rozwoju infrastruktury kolejowej między Polską a Niemcami, w tym na odcinku Angermuende-Szczecin, zwiększenia wsparcia dla Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, zaś po wybuchu pandemii koronawirusa zabiegał o ułatwienia w ruchu przygranicznym z Polską.

(DPA/ widz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: