Wybory w Niemczech. Młody reporter kompromituje szefa skrajnie prawicowej AfD. Zapytał o wiersz

Tego wywiadu szef AfD nie może zaliczyć do udanych. Przewodniczący skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) chce, aby dzieci w Niemczech uczyły się więcej niemieckich wierszy. Sam jednak nie znał żadnego.

Przewodniczący skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Tino Chrupalla chce, aby szkoły w Niemczech przekazywały więcej z niemieckiego dziedzictwa kulturowego, a dzieci uczyły się w szkołach więcej niemieckich wierszy i piosenek ludowych. Trzeba by znów bardziej docenić w szkołach „niemieckich poetów i myśliciel" – powiedział w wywiadzie dla dziecięcego programu informacyjnego „logo!", nadawanego w telewizji publicznej ZDF.

Ulubiony wiersz?

Gdy młody reporter Alexander jednak zapytał Chrupallę o jego ulubiony niemiecki wiersz, szef AfD musiał przyznać, że nie zna żadnego. „Mój ulubiony wiersz to…hmmm, muszę…, musiałbym się najpierw zastanowić, teraz żaden nie przychodzi mi do głowy" – odpowiedział zmieszany 46-latek przed kamerami.

A gdy reporter zapytał o ulubionego niemieckiego poetę, Chrupalla wymienił Heinricha Heinego.

Polityk AfD miał też braki w wiedzy, jeśli chodzi o język młodzieżowy, np. co oznacza słowo „cringe", czyli potoczne w mediach społecznościowych określenie „zażenowania".

Zobacz wideo Merkel nie wytrzymała. Parsknęła po słowach Trumpa

Wybory za dwa tygodnie

Na dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu czołowi kandydaci innych niemieckich partii – Armin Laschet (CDU), Olaf Scholz (SPD), Annalena Baerbock (Zieloni), Christian Lindner (FDP), Markus Soeder (CSU) i Janine Wissler (partia Lewica) – również udzielili kilkuminutowych wywiadów dziecięcym reporterom z „logo!". I oni nie byli pewni, odpowiadając na pytania dotyczące języka młodzieżowego.

Wypowiedź Tino Chrupally na pytanie o ulubiony niemiecki wiersz jest złośliwie komentowana w sieci. Jeden z użytkowników napisał na Twitterze: „To tak, jakby zapytać Sarę Palin o czytanie gazet. Albo Donalda Trumpa o jego ulubiony fragment z Biblii".

Według ostatnich sondaży przedwyborczych skrajnie prawicowa AfD może liczyć na około 11-procentowe poparcie. W Bundestagu obecnej kadencji jest ona najsilniejszą partią opozycyjną.

Obecnie w sondażach prowadzi SPD (26 proc.), za nią jest chadecja CDU/CSU (20 proc.). Na Zielonych chce głosować 15 proc. uprawnionych, na FPD 13 proc. a na partię Lewicy 6 proc. – wynika z sondażu INSA z 11 września br. 

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: