Szczepienia krzyżowe są skuteczniejsze. Niemieccy eksperci zalecają łączenie preparatów

Niemieccy eksperci radzą, aby osobom zaszczepionym pierwszą dawką AstryZeneki podać w drugiej dawce preparat BioNTech/Pfizer albo Moderny. Daje to jeszcze wyższą ochronę przed koronawirusem.
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

Niemiecka Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) wydała nowe zalecenia dotyczące podawania szczepionek przeciwko koronawirusowi. To reakcja na rozprzestrzenianie się w Europie nowej mutacji wirusa - tzw. wariantu Delta, który jest jeszcze bardziej zaraźliwy niż jego wcześniejsze formy.

Nowe zalecenie STIKO dotyczy osób, którym podano jak dotąd jedną dawkę szczepionki firmy AstraZeneca. Niemieccy eksperci radzą, aby niezależnie od wieku osoby szczepionej, podawać jako drugą dawkę preparat bazujący na technologii mRNA, czyli szczepionkę firm BioNTech/Pfizer albo Moderna.

Z pierwszych analiz wynika, że taka mieszanka, nazywana szczepieniem krzyżowym, daje zdecydowanie wyższą odporność niż podanie dwóch dawek preparatu AstryZeneki. Komisja zaleca, aby w przypadku szczepienia krzyżowego odstęp między pierwszą a drugą dawką wynosił co najmniej cztery tygodnie.

STIKO przypomina jednocześnie, że podanie drugiej dawki w przypadku preparatów dwudawkowych jest bardzo ważne w obliczu rozprzestrzeniania się zaraźliwego wariantu Delta. Ochrona przed wirusem, jaką daje tylko jedna dawka, jest wyraźnie osłabiona.

Szczepienia. Adam Niedzielski apeluje do Kościoła. Szczepienia. Adam Niedzielski apeluje do Kościoła. "Chcemy poprosić o pomoc"

Jesienią szczepienia odświeżające w Niemczech

Szef niemieckiej komisji ds. szczepień Thomas Mertens poinformował, że na razie nie należy spodziewać się jasnego zalecenia ze strony STIKO co do szczepień odświeżających. Mertens powiedział gazecie "Rheinische Post", że nie ma jeszcze wystarczających danych na ten temat. - Aby udzielić solidnej odpowiedzi potrzeba jeszcze danych, czasu i pracy - stwierdził.

O tym, że już jesienią tego roku w Niemczech powinna rozpocząć się akcja podawania kolejnych dawek szczepionek, mówili niedawno inni eksperci oraz politycy, w tym kanclerz Angela Merkel. Szczepienie odświeżające miałyby dostać osoby starsze i narażone na szczególnie ciężki przebieg COVID-19.

Z danych niemieckiego Instytutu Roberta Kocha wynika, że w ciągu ostatniej doby w Niemczech zanotowano 649 zakażeń koronawirusem. To 125 mniej niż przed tygodniem. Siedmiodniowa zapadalność na 100 tys. mieszkańców spadła tym samym do poziomu 5,2. Przed tygodniem wynosiła 6,2.

Zdjęcie ilustracyjne713 mln dolarów dla firmy z RPA na produkcję szczepionek

 

(AFP, RTR/szym)

Więcej o: