Bałtyk. Niemieckie władze ostrzegają przed "mięsożernymi" bakteriami. Mogą prowadzić nawet do śmierci

Nie dość, że sinice, to jeszcze przecinkowce. Niemieckie władze ostrzegają przed groźnymi bakteriami w Bałtyku.
Zobacz wideo Czy sinice zawsze są groźne? [NaZdrowie]

Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego, niemieckiego landu położonego nad Bałtykiem, ostrzegają przed groźnymi bakteriami, zwanymi przecinkowcami (Vibrio). Potocznie nazywa się je "mięsożernymi". Rozwijają się w wodzie o temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza.

Mogą prowadzić do śmierci

"W Bałtyku trzeba liczyć się ze zwiększonym występowaniem przecinkowców, które w rzadkich przypadkach mogą powodować poważne infekcje" – poinformował w piątek, 2 lipca, Państwowy Urząd ds. Zdrowia i Spraw Społecznych (LAGuS) w Rostocku.

Grafika przedstawiająca kraje, w których obowiązują obostrzenia spowodowane mutacją Delta. COVID w Europie. Popularne kierunki wakacyjne z obostrzeniami

W sezonie kąpielowym w 2020 r. w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zgłoszono osiem przypadki zakażeń, ale nie odnotowano zgonów związanych z infekcją.

Od 2003 r. odnotowano łącznie 66 zakażeń. Dziewięć osób z chorobami współistniejącymi zmarło po zakażeniu przecinkowcami.

Ostrożnie w grupach ryzyka

Przecinkowce mogą być niebezpieczne dla osób z osłabionym systemem odpornościowym oraz dla seniorów. "Jeśli kąpiący się należą do tych grup ryzyka i mają skaleczenia, powinni unikać kontaktu z wodą morską lub słonawą" – przestrzega niemiecki urząd.

W sezonie kąpielowym LAGuS będzie informował o zakażeniach przecinkowcami w cotygodniowym raporcie.

(DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Prof. Marcin Wiącek PiS popiera kandydata opozycji na RPO. Chodzi o Marcina Wiącka

Więcej o: