Amerykanie wyślą dwa okręty na Morze Czarne. Media: Relacje USA z Rosją na progu zimnej wojny

Zapowiedź wysłania przez USA dwóch okrętów na Morze Czarne ma pokazać Władimirowi Putinowi, gdzie przebiega granica, której nie powinien przekraczać - pisze Nikolas Busse, dziennikarz "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Jak dodaje, jest to krok ryzykowny, ale dla Kremla ten język jest zrozumiały

"Nowy prezydent Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone będą bardziej aktywne na arenie międzynarodowej. Było do przewidzenia, że doprowadzi to do konfliktów z Rosją" - pisze Nikolas Busse w komentarzu opublikowanym w sobotnim wydaniu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Strategiczny rywal Zachodu

Władmir Putin należał - zdaniem dziennikarza - do beneficjentów uprawianej przez Donalda Trumpa "polityki wycofywania się" Ameryki, która otworzyła przed przeciwnikami Zachodu wiele nowych możliwości działania.

Zobacz wideo Miedwiediew: Nawalny może postrzegać siebie jako kogoś w typie Mandeli czy Havla

Busse przypominał, że Biden jako wiceprezydent za kadencji Obamy obserwował proces stałego pogarszania się relacji amerykańsko-rosyjskich. Jego Partia Demokratyczna ucierpiała wskutek działań rosyjskich służb, próbujących wpłynąć na wynik wyborów w USA.

"To, co się obecnie zaznacza, nie odbiega daleko od poziomu zimnej wojny. Nie istnieje żaden region świata, w którym Rosja nie występowałaby jako strategiczny rywal Zachodu" - ocenia komentator.

USA zamierzają wysłać dwa okręty wojenne na Morze Czarne. Trwa również konfrontacja ideologiczna

Jak podkreśla, między Rosją a Ameryką znów istnieją różnice światopoglądowe. "Dawniej linia podziału przebiegała między kapitalizmem a komunizmem, dziś konflikt przebiega między demokracją a autorytaryzmem" - czytamy w "FAZ".

Tak jak dawniej, znów mamy do czynienia z wyścigiem zbrojeń, włącznie z "małymi operacyjnymi demonstracjami siły". Informacja, że USA zamierzają wysłać dwa okręty wojenne na Morze Czarne, pasuje do tej sytuacji. Rosja - dodaje komentator - zapowiedziała przeniesienie jednostek z Morza Kaspijskiego.

"Powodem są oczywiście napięcia na Ukrainie" - wyjaśnia Busse. "Biden chce widocznie pokazać Putinowi granice. Byłoby to posunięcie, które nie jest pozbawione ryzyka, ale jest to język, który na Kremlu jest zrozumiały" - podsumowuje dziennikarz "FAZ".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: